SINNINGIA HYBRIDA HORT. (GLOXINIA L´HERIT)

Gloxinie patří mezi naše nejcennější hliznaté květiny. Při jejich pěstování na semeno můžeme odlišit dvě fáze. V první fázi vypěstujeme z prosincových a lednových osevů tržní květinu, která kvete obvykle v červenci. Při těchto prvních květech nemá semenář možnost úplně správně posoudit všechny vlastnosti rostliny. Proto po předběžných výběrech a po roztřídění rostlin necháme pozvolna zatáhnout asimiláty, hlízy dokonale vyzrají a rostliny jsou připraveny na druhou fázi. Po zaschnutí nadzemní části hlízy dobře vytřídíme a klademe je v lednu až únoru na množárnu, aby se vyvinuly dobře olistěné rostliny s bohatou násadou květů.

Narašené hlízy sázíme do hrnků o průměru 10 – 12 cm a rozestavujeme řídce na skleníkový záhon. Volíme živnou směs živin stejnou jako při tržní kultuře. Po celou dobu pěstování mají gloxínie větší požadavky než při první kultuře.

Při výběru semenných rostlin posuzujeme především velikost listů, jejich tvar, křehkost řapíků (která je špatnou vlastností gloxinií) a všímáme si také celkového rozložení listů. U květů posuzujeme bohatost (množství květů), jejich velikost, barvu, která má být výrazná, a pozorujeme, zda rostlina nasazuje květy hromadně či jednotlivě. Pomalu a jednotlivě vykvétající rostliny vyloučíme.

Umělé doopylování je u gloxinií nutné. Opylujeme měkkým vlasovým štětečkem. Za 2 až 3 dny po opylení opadnou plátky korunní, které je třeba z hrnků odstraňovat, protože bývají příčinou plísní. Tobolky dozrávají poměrně brzo a snadno praskají, takže je nutno postupně a pečlivě sklízet. Semeno je velmi jemné a drahé, a proto vyžaduje po sklizni pečlivého dosoušení a velmi pečlivého skladování.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>