FREESIA REFRACTA KLATT.

Pochází z jižní Afriky. Různobarevné květy jsou sestaveny po několika na ohnutém stvolu. Silně voní a hodí se k rychlení, ve volné půdě nevydrží. Rozmnožují se semenem nebo drobnými hlízkami. Rozkvétají za 6 – 8 měsíců po výsevu. Semeno vyséváme od dubna do června postupně po deseti dnech až dvou týdnech, aby nám najednou nerozkvetly. Vyséváme hustě do truhlíků a po vzejití přepichujeme do pařenišť nebo lépe znovu do truhlíků. Když si chceme uspořit přepichování, klademe semena jednotlivě na vzdálenost asi 4 cm od sebe. Ihned po výsevu zastíníme, udržujeme vlhko a teplotu asi 15 až 20 °C. Semeno vzchází za 14 dní. Semenáčkům ihned poskytneme dostatek světla a vláhy. Po zesílení a zakořenění stavíme truhlíky do pařeniště, kde je ponecháme až do doby, kdy noční teploty poklesnou pod nulu. K pěstování použijeme lehčí půdní směsi z kompostu, listovky a písku. Za vegetace několikrát přihnojíme vykvašeným zředěným kravincem s přídavkem superfosfátu nebo pouze draselnými a fosforečnými hnojivy, podle obsahu živin v půdě.

Na podzim před příchodem mrazů přeneseme truhlíky s rostlinami do skleníku, který silně větráme a udržujeme v něm teplotu 6 – 8 °C do doby, kdy se začnou na rostlinách objevovat poupata. Podle doby, ke které rychlíme, můžeme zvýšit teplotu až na 12 °C, při níž nám vykvétají za 14 -20 dní. Rychlené květy můžeme získat už koncem prosince, nejčastěji však v únoru.

K pěstování a rychlení můžeme použít i hlízek. Sázíme je od poloviny srpna do poloviny září na vzdálenost 5 cm od sebe a 5 – 6 cm hluboko. Hlízky k rychlení mají mít průměr 10 – 15 mm. Čím jsou starší, tím tvoří méně květů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>