Květinové koše

V poslední době nahrazují květinové koše často nejen kytice hřbitovní, ale i oslavné. Koše nejrůznějších tvarů s obručí nebo bez ní a různých velikostí se buď vysazují celými rostlinami z květináčů a řezanou zelení se jen přizdobuje jejich držadlo, popřípadě pozadí, nebo se zhotovují z řezaných květů zapichovaných do vlhkého mechu. Koš se nejdříve vyloží pergamenovým papírem, aby nezamokřoval nábytek, potom se vysadí do volné pařeništní zeminy jednotlivé rostliny tak, aby povrchové rozdělení květů bylo výškově i barevně souladné. Povrch půdy pokryje zelený mech, který též udržuje v půdě vlhkost. Košový oblouk se ovine pruty asparagu, přizdobí stuhou v barvě vhodné ke květům a mírně provlhčí.

Koše z vypichovaných květů jsou buď kulaté, s květy stejnoměrně polokulovitě vypíchanými (karafiáty, růže apod.), nebo oválné, které se zpravidla vyzdobují tak, že u jednoho konce držadla se vypichuje větší kytice a ostatní plocha květinového koše se vypíchá z nízkých květů stejné barvy, tvořící dojem polštářového uspořádání. Působivost se zvyšuje nejenom tvarovou náplní, ale především barevnou harmonií. Květy pícháme do vlhkého mechu, jímž je koš pevně naplněn. K výstavním účelům se upravují často tak zvané koše ovocné, naplněné různými druhy krásného tabulového ovoce umělecky uspořádáno. Okraj koše a držadlo jsou vyzdobeny vazačskou zelení a stuhou. Zvláštním typem ozdobného koše je tak zvaný koš hojnosti, který se podává jako dar k význačným jubileím, k narozeninám, k vánocům apod. Naplňuje se vedle ovoce také různými lahůdkami, likéry a vínem a zdobí se po okrajích a mezi jednotlivými předměty vazačskou zelení (asparágus) a na rukojeti stuhou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>