ALTHAEA ROSEA CAV. – TOPOLOVKA, SLEZOVÁ RŮŽE

Pochází z východní Asie a patří k nejstarším kulturním rostlinám. Dorůstá výšky až 2 m. Pěstováním vzniklo velké množství cenných variet ve všech možných barvách jednoduše i plně kvetoucích. Nejcennější z nich jsou variety Chaterovy. Množíme je výsevem v květnu až červnu do pařeniště. V 1 g je asi 400 semen, která klíčí do 14 dnů. Zřídka množíme řízky. Sazenice vysazujeme na vzdálenost 60 x 100 cm. Aby dosáhly plné krásy, musí mít výživnou, hluboko propracovanou, ne mokrou půdu, slunnou a před větrem chráněnou polohu. V suchých letech je nutno vydatně zalévat.

Nově byla vypěstována Althaea hybrida semperflorens, která netrpí tolik rzivostí listů jako Althaea rosea, je vyšší a z březnových výsevů kvete již od konce července do podzimu. Tvarem i barvou květů se podobá Chaterovým odrůdám. Althaea se hodí do pozadí květinových záhonů, jako předsadba před křoviny, k plotu a ke zdem a do perenových rabat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>