Rychlení lilií

Pro rychlení v zimním období lze použít jen některých druhů lilií, např. Lilium longiflorum, Lilium regale, Lilium speciosum, Lilium auratum, popřípadě hybridy Lilium sulphurgale. Kultura a rychlení jednotlivých druhů je odlišná.

Lilium longiflorum hort. Cibule vysazujeme vždy na podzim do hrnků průměru 16 cm; použijeme směsi zeminy písčité, kompostní a pařeništní. Hrnky plníme jen do poloviny (obr. 234) a vysazujeme cibule. Po výsadbě je uložíme v chladném skleníku pod stoly k zakořenění, které trvá asi 2 měsíce. Jakmile výhony přerostly okraj hrnků, doplňujeme chybějící zeminu, která musí být výživná, prohnojená, aby rostliny zakořenily i na té části osy, která je zasypávána. Ve skleníku se udržuje z počátku teplota 15 °C, později 18 °C. Doba od zakořenění do vykvétání je obvykle 3 měsíce. Z forem Lilium longiflorum se hlavně používá variety L. longiflorum var. eximium BAK. a L. longiflorum var. takesima DUCH.

Lilium regale WILS. K rychlení vezmeme tříleté cibule, které si můžeme snadno sami vypěstovat ze semen. Vysazování do hrnků je stejné jako u L. longiflorum, lze však vysazovat také v časném jaru. Po výsadbě dáváme do pařeniště, kryjeme okny a udržujeme v teplotě 8 – 10 °C. Během vegetace dokonale větráme a zavlažujeme. Za příliš slunných dnů v poledních hodinách řídce stínujeme. Koncem dubna a počátkem května jsou schopny řezu a prodeje.

Lilium speciosum THBG. (L. lancifolium MUSCHE). Způsob vedení kultury jako u Lilium longiflorum. Můžeme jí však použít i pro pozdní podzimní vykvétání tak, že udržujeme cibule v chladírně až do června nebo července a teprve pak je vysazujeme do hrnků. Kvetou až koncem října a jsou na trhu žádané.

Lilium sulphurgale hort. Z novějších šlechtěnců těchto hybrid je velmi cenná odrůda „Weltfrieden“. Cibule se ponechávají v hrnkách několik roků. Při řezu je však nutné ponechávat delší stvol – nejméně 20 cm a rostliny až do odumření listu ošetřovat a hnojit. Před rychlením se vrchní vrstva země v hrnku odstraní a nahradí novou, výživnější, tak aby kořeny postavené na nové ose byly zásobeny novými živinami.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>