ABUTILON GAERTN. – PODSLUNEČNÍK

Jihoamerický keře s množstvím druhů; činí svými listy dojem zjemnělé pokojové lipky. Typické květy formy obrácených slunečníků jsou v různých barvách, u nových odrůd mají až 10 cm v průměru. Pěstuje se jen jako vedlejší rostlina dekorační, a to v malém měřítku.

Rozmnožuje se osními řízky nebo semenem. Semena se vysévají v lednu, semenáčky se přepíchají na 5 x 5 cm, potom se brzy hákují do 9 – 10cm hrnků do směsi listovky, drnovky a písku a po zakořenění se vystavují na slunné místo, kde již koncem června začnou vykvétat. Po zakořenění se doporučuje bohatě jednou až dvakrát týdně tekutě přihnojovat. Starší rostliny se podobně jako u Sparmannia snadno řezem zmlazují. Při přesazování jim přidáváme ke směsi uvedené shora ještě 1 díl pařeništní zeminy. Přezimují ve studeném nebo poloteplém skleníku nebo v pokoji mírně vytápěném. Řízky osními se může množit v kterékoliv době roční, nejlépe z jara; v mládí urůstá v poloteplém pařeništi.

A. darwinii HOOK. (Obr. 152) je původně pěstovaný druh, z něhož bylo vyšlechtěno mnoho variet s květy červenými, žlutými, bílými, oranžovými i plnokvětými a s listy žlutě skvrnitými.

A. megapotamicum ST. HILL. et NAUD. je nápadný krvavě červeným květem a žlutě skvrnitými listy. Je nižšího převislého vzrůstu, vhodný do ampulí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>