Při volbě pozemku přihlížíme jednak k jeho půdním vlastnostem a jednak k jeho sklonu. Pozemky volíme nejraději v rovině nebo na mírném jižním svahu. Pozemky skloněné na jinou světovou stranu jsou pro semenářství málo vhodné. Při volbě pozemku přihlížíme také k možnostem závlahy a snažíme se využít přirozených vodních zdrojů, dále ke komunikacím a počítáme s možností dodatečně vybudovat opěrná zařízení, např. drátěnky apod. Nezapomínáme ani na možnosti prostorové isolace. Pokud to terén dovoluje, vybíráme vhodné přirozené polohy.
Pro květinářské semenářství jsou nevhodné pozemky s půdami těžkými, uléhavými, s vysokou vodní kapacitou. Takové půdy jsou málo záhřevné, vegetace na nich pozdě začíná a dlouho se udržuje. Nejvhodnější jsou půdy lehčí, dobře záhřevné, s vysokým obsahem humusu, které dobře propouštějí vodu a udržují si po celou dobu vegetace dobrou strukturu.
Jednotlivé druhy květin pěstované na volných záhonech se ve svých požadavcích příliš neliší. Výjimku tvoří druhy s vysokými požadavky na vápno, např. hrachory a většina skalniček. Pro takové rostliny musíme pak půdu zvláště upravit.