ADIANTUM L. – NETÍK

Velmi dekorativní kapradina z tropů a subtropů (Amerika, Afrika, Asie), kde se vyskytuje asi ve 120 druzích. Listy má většinou vícekrát zpeřené, často s černolesklými řapíky a s vějířovitou nervaturou. Používáme jich do jemné kyticové vazby. Většina druhů přezimuje u nás v teplých sklenících, menší část v poloteplých. Od poloviny ledna jsou ve vegetačním klidu a nesnášejí vlhkost. Proto je v této době jen velmi málo zaléváme vůbec nerosíme; zamezujeme jakékoliv kapání vody na rostliny se skleníkové konstrukce. Od konce ledna do konce února je přesazujeme a po případě rozdělujeme, a to zvláště variety sterilní nebo ty, které se výsevem zavrhávají. Suché pokojové ovzduší nesnášejí. Také přihnojování jim neprospívá. Koncem léta je otužujeme jen větším přístupem slunečních paprsků a silnějším větráním pařenišť a skleníků. Z tržních druhů jsou nejdůležitější:

A. cuneatum LANGSD. et FISCH s jemným tmavozeleným olistěním, s lehce namodralým nádechem; přezimuje snadno i v poloteplém skleníku. Má vytrvalé, 3 – 4násobně zpeřené listy; hodí se k dekoracím i k vazbě. Má několik velmi cenných tržních variet: A. c. var. matador hort. (obr. 28) tvoří listy s řapíky přes 40 cm dlouhými a patří mezi nejlepší odrůdy pro řez, nikoliv však pro hrnkové dekorace. Rozmnožuje se dělením trsů, neboť netvoří spory. A. c. var. fragrantissimum HENDR. má nejbujnější vzrůst, dosahuje výšky až 70 cm a hodí se hlavně pro řez. A. c. var. elegant f. gracilit hort. je nízkou jemnou formou, vhodnou k osazování jardinier a květinových košů. A. c. var. excelsum hort. rostě bujně a snadno se množí výtrusy, takže je jednou z nejlepších odrůd jak pro řez, tak i pro pěstování v hrnkách.

A. tenerum SW. se liší od A. cuneatum hlavně široce vějířovitým listem. Je velmi krásný, ale choulostivý a náročný na teplo, takže pro obchodní zahradnictví je méně důležitý. Velmi důležitá je jeho varieta. A. t. var. sputum hort. (syn. A. ghiesbreghtii hort.), která má v mládí list narůžovělý, později svěže zelený a na trzích má největší odbyt jako kultura hrnková, ač je i dobrou rostlinou k řezu.

A. t. var. farleyense ANDRÉ vyniká mocným, vyšším olistěním a používá se ho hlavně k dekoracím v hrnkách. Ačkoliv je velmi dekorativní, má pro obchodní zahradnictví menší význam (obr. 29). Z druhů studenodomých jsou nejdůležitější:

A. pedatum L. (syn. A. boreále PR.) s dvojnásob zpeřenými, až přes 30 cm vysokými listy, tvoří široce rozložené trsy a může se v chráněných místech pěstovat i venku, nebo jako skleníková kultura ve sklenících se snímatelnými okny a ve studených sklenících.

A. capillus veneris L. – netík Venušin – pochází ze Středomoří, kde roste na vápencových půdách. Patří mezi nejkrásnější studenodomé druhy. Venkovní list je 10 – 30 cm vysoký, 3 až 4násobně zpeřený, složený ze široce klínovitých lístečků.

K druhům teplomilným, více méně sbírkovým patří např. A. formosum R. BR., A. weigandii MOORE, A. macrophyllum SCHW., A. hispidulum SCHW., A. patens WILLD. aj.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>