Pro obchodní pěstování má poměrně malý význam, protože kvete v době letní. Botanicky patří mezi nejbohatší rody; má více než 100 druhů, domácích v tropickém a subtropickém pásmu Asie, Ameriky a jižní Afriky, většinou s jedovatými, velkými a krkatými cibulemi. Žlábkovitě přízemní listy jsou až 1 m dlouhé a květní stvoly vysoké 80 – 100 cm; nesou na konci 8 – 18 zvonovitě nebo hvězdicovitě rozevřených bílých, růžových nebo červených květů.
Množí se hlavně postranními cibulemi při jarním přesazování, neboť rostliny z výsevů kvetou velmi pozdě.
Pěstují se přes zimu v poloteplém sušším skleníku, ve větších a hlubokých hrnkách nebo kbelících, protože dlouze krkaté cibule musí být vysázeny 20 až 25 cm pod zemí. Přesazují se vždy po 3 – 4 letech, protože časté přesazování jim neprospívá. Zeminu upravujeme ze směsi drnovky a listovky částečným přídavkem říčního písku a drti sušených kravinců.
Přes léto se zapouštějí s hrnky nebo s kbelíky do volné půdy na slunném místě zahrady, kde se hojně zavlažují a tekutě přihnojují, načež v červenci až srpnu zpravidla vykvétají. Květy jsou vhodné do vazby, dlouho vydrží a snesou bez újmy i delší deštivé počasí. Na podzim přenášíme rostliny opět do poloteplých skleníků, kde při velmi slabé závlaze prodělávají období částečného vegetačního klidu.
Z druhů jsou nejvhodnější k pěstování C. longifolium THNG. (syn. C. logiflorum VILMOR. a C. capense HERB.), domácí v Kapsku; kvete růžově červeně v červenci až září a má pěknou varietu s bílým květem – C. longifolium var. album hort. Důležitý je i C. moovi HOOK. (obr. 88) s užším listem a růžovým květem a kříženec obou druhů – C. powellii hort. s květy bílými i růžově červenými, který je nejotužilejší a nejvíce pěstovaný.
Ze škůdců se vyskytuje hlavně vlnatka, již potíráme zředěným lihem.