Všechny druhy jsou epifytické, většinou mají lodyžnaté hlízy, pouze některé je postrádají. Květenství je hroznovité nebo latnaté a většinou převislé.
Oncidium crispum LODD. roste epifyticky na solitérních stromech v oblastech Jižní Ameriky, kde má hodně vzduchu a světla. Pahlízy jsou vejčité, s dvěma listy úzce kopinatými. Květní stvol je štíhlý, převislý, rozvětvený, s mnoha květy. Kvítky jsou až 7 cm velké, žlutě hnědé, skvrnité, rozkvétají v září až v prosinci. Před rozkvětem probíhá u rostlin období vegetačního klidu.
V zimě se pěstuje v temperovaném skleníku. Mají přibližně stejné požadavky jako Odontoglossum. Rostliny přesazujeme na jaře, starší vždy až po několika letech. Vyžadují hodně světla a poněkud vyšší teplotu. Pěstuje se v hrnkách nebo na kůře a zavěšuje se blíže skla. Při prudším slunečním světle však stíníme. Je vhodná k řezu od září do ledna. Květy nenecháváme dlouho na rostlinách, nebo je příliš vyčerpávají.
Oncidum macranthum LDL. pochází rovněž z oblasti Jižní Ameriky. Pahlízy rostlin jsou protáhlé, větší se dvěma tuhými listy, dvakrát delšími než u O. crispum. Květní stvol je mnohem delší a rozvětvený. Na konci rozvětvení jsou 3 až 4 květy. Kvete v květnu až červenci. Květy mají hnědožlutou barvu se žlutým a fialovým nádechem. Pěstují se rovněž v temperovaných sklenících.