CYCLAMEN PERSICUM MILL.

Pěstování semene musíme věnovati mimořádnou pozornost. Úspěšných výsledků dosáhnou jen nejschopnější semenáři. Pro dobu výsevu je rozhodující, zda chceme, aby období hlavního květu přišlo do doby předvánoční nebo povánoční. Oba dva termíny se v semenářské praxi běžně dodržují přesto, že se semenáři v názorech liší. Vyséváme tedy v době od poloviny července do konce září. Pro výsev i další pěstování volíme stejné zeminy jako při běžné tržní kultuře. Doplňujeme však živiny, zejména draslo, abychom vypěstovali rostliny dostatečně pevné. Celá kultura trvá 15 – 18 měsíců a po celou tu dobu jí věnujeme zvýšenou pozornost. Rostliny sledujeme již od výsevu a již při prvním přepichování děláme přísné výběry. Posuzujeme především kompaktnost rostlin, pevnost a délku řapíku, bohatost olistění, velikost, tvar a zbarvení listů (kresbu listovou), bohatost násady květů a později typ a velikost a pevnost květních stopek. Podle typu květu sestavujeme rostliny do stejných a vyrovnaných skupin, při čemž vylučujeme rostliny s nevhodně utvářeným květem. Pevnost rostlin a jejich odolnost vůči chorobám má být posuzována zvlášť přísně, protože při malé pevnosti a odolnosti nepřinesou rostliny semeno. Je-li výběr pečlivý, zůstane z celého množství často jen 15 – 25 % rostlin.

V posledním období pěstování, tj. asi od měsíce října v době před nasazením květu, mají být rostliny pečlivě a řídce rozestaveny na suchém sterilním podkladě. Často se používá koksu. Bedlivě sledujeme vytváření květů a zahnívající nebo poškozená poupata vytrháváme. V době nasazování květů opatrně zaléváme, a to tak, aby voda netekla do středu hrnku, nýbrž jen po obvodě, jinak poupata snadno zahnívají.

Opylujeme uměle. K opylování vyhledáváme květy nejlépe vyzrálé a opylujeme zpravidla mezi 14. – 15. hodinou odpoledne, kdy je ve skleníku vhodná teplota a sušší vzduch. V jednom skleníku má opylovat vždy týž pracovník, který si pak snadno pamatuje postup práce, takže nedochází k nevhodnému sprášení rostlin. Pyk k opylování odebíráme pokud možno z nejmenšího počtu rostlin vybraných vlastností, čímž docilujeme větší jednotnosti v potomstvu.

Jakmile byly květy opyleny, rychle opadnou korunní plátky a květy se obvykle sklánějí. Vytvářející se tobolky jsou dosti těžké, a proto je podpíráme drátěnými kroužky. U některých typů bramboříků se rostliny takto kroužkují hned po opylení.

Během opylování přihnojujeme v malých dávkách zejména fosforem a draslem a jen pokud by to rostliny vyžadovaly, také dusíkem. Při správném opylení dozrává semeno celkem stejnoměrně. Úplně vyzrálá semena sklidíme a necháme je vyschnout ve velmi slabé vrstvě. Semeno bývá i u dobře vyrovnaných kultur nestejné velikosti. Velikost bývá vázána na odrůdu. Absolutní váha semene je 7 – 12 g, klíčivost kolísá mezi 90 – 98 %.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>