Při pěstování květin na semeno jsou nejdůležitějšími živinami dusík, draslo a fosfor. Ostatní živiny ustupují poněkud do pozadí, i když jejich přítomnost v optimálním množství je nezbytná. Nemáme dosud přesně probádánu potřebu mikroelementů, ale víme o nich, že se rovněž tvorby semene zůčastňují.
Dusík je potřebný hlavně v prvních fázích vývoje semenných rostlin k tvorbě zelené hmoty. Je nutné, aby rostliny pěstované na semeno dosáhly dokonalého vzrůstu, aby pak semeno bylo vyživováno pokud možno nejlépe vyvinutým rostlinným organismem. Je-li dusík v nadbytku, je škodlivý, neboť prodlužuje vegetační stadium a oddaluje nasazování a zrání semene. Nemůžeme tedy přihnojovat dusíkem déle než do nasazení poupat nebo do doby květu.
Asi 14 dní před nasazením poupat přezkoušíme stav drasla a fosforu a podle potřeby jej doplníme. Význam fosforu a drasla spočívá v tom, že obě živiny pomáhají při tvorbě květu (fosfor) a semene (draslo). Obě živiny jsou ovšem důležité již od počátku vývoje, neboť zpevňují rostlinné tělo a připravují předpoklady pro dobrou sklizeň.