Trvalky množíme několika způsoby, a to semenem, dělením, řízky, kořenovými řízky, hřížením a šlechtěním.
Množení semenem. Semenem množíme poměrně zřídka. Většinu druhů vyséváme na jaře v březnu, dubnu až květnu do pařeniště nebo do volné půdy. Semena trvalek, která z jara špatně klíčí, vyséváme již na podzim (Adonis, Aconitum). Semenáčky v pařeništi přepichujeme, venku seté protrháváme. Cennější druhy vysazujeme do hrnků a po zesílení přesazujeme na záhony.
Množení dělením trsů používáme u většiny trvalek. Dělíme je ostrým nožem nebo rýčem na podzim nebo záhy z jara, v době výsadby.
Množení řízky. Letní a podzimní druhy řízkujeme v květnu až červnu, jarní v srpnu, když výhony dorostly délky asi 10 – 15 cm. Řízky bereme z mladých, zdravých výhonů bez poupat. Pícháme je do pařeniště, truhlíčků nebo misek do čistého písku nebo do písku s rašelinou. Některé trvalky rostou lépe z řízků odtrhávaných (Dicentra, Delphinium, Pyrethrum, Nepeta).
Množení kořenovými řízky. Množíme v lednu až březnu nebo v červenci až srpnu. Kořeny odejmeme matečním rostlinám před příchodem mrazů a uložíme je do vlhkého písku v mrazuprosté místnosti. Řízky řežeme podle druhu rostliny 3 – 6 cm dlouhé. Spodní konec řízku seřízneme mírně šikmo, abychom jej při sázení lehce poznali. Takto upravené řízky sázíme šikmo do písčité, lehké pařeništní zeminy ½ cm pod povrch. Hrnky s řízky umístíme v poloteplém skleníku, nebo pařeništi, kde je udržujeme v mírné vlhkosti a přistíněné. Jakmile začnou rašit, musí mít světlo a chladněji. Vyrašené řízky vysazujeme z jara do volné půdy (Anemone Japonka, Papaver orientale, Polygonum aj.).
Množení hřížením používáme jen u cennějších druhů karafiátů a někdy u rodu Gypsophila. Spodní výhon ohneme asi 3 – 5 cm do země. Na pohřížené části odstraníme listy, a aby rostliny snáze zakořenily, děláme v místě hřížení jazýčkovitý zářez.
Množení štěpováním je u trvalek podřadnější. Používá se ho někdy u plnokvětých odrůd Gypsophila paniculata L.