Jako tržní rostlina má značné upotřebení, hlavně na květinové stoly, do okenních truhlíků v polostínu i na květinové skupiny v parcích apod. Přináší nádherné, velké plné květy ve všech barvách mimo modrou, které jsou při navázání vhodné i do věncové vazby. Nynější typy vznikly křížením B. boliviensis DC. x B. davisii VEITCH a B. freobelii A. DC. x B. veitchii HOOK.
Rozmnožování. Hlavním způsobem rozmnožování téměř všech odrůd je množení semenem. Osními řízky a rozřezáváním hlíz rozmnožujeme jen novinky nebo při pěstování v malém. Vyséváme koncem ledna až v únoru do vypálených misek do směsi jemné listovky s pískem. Zeminou nezasypáváme, nýbrž jen zakryjeme tabulí skla a papírem a obstaráme spodní závlahu. Kapky na skle ráno a večer otíráme až do vyklíčení; potom ihned odstraníme papír a sklo postupně více a více nadzvedáme. Asi za 5 – 6 dní po vyklíčení odstraňujeme i sklo, a když lze semenáčky uchopit pinsetkou, přepichujeme je do truhlíčků, rovněž do písčité listovky, asi na 2 x 3 cm. Později semenáčky přepichujeme ještě jednou a v dubnu je již vysadíme do teplého pařeniště do pařeništní zeminy promíchané na polovinu s rašelinou a pískem. Do zakořenění je chováme uzavřeně, později větráme a za slunečna mírně stínujeme. Koncem května až začátkem června je můžeme již vysazovat na venkovní skupiny nebo na hroby tam, kde nepraží polední slunce, nebo je hrnkujeme do 12 – 14cm hrnků. Necháme je pod sklem zakořenit a po otužení je můžeme prodávat v hrnkách. Koncem září až v říjnu necháme rostliny postupně zatáhnout. Za vlhkého počasí je vyzvedáme z půdy i s kořenovými balíčky a necháme je zatáhnout v suché místnosti, načež je teprve očistíme a uložíme přes zimu v suchu při teplotě asi 10 °C.
Pěstování hlíz. Zatažené a přezimované hlízy narychlujeme od konce ledna podobně jako hlízy gloxinií. Vtiskujeme je do truhlíčků s vlhkou rašelinou, slabou vrstvičkou jim povrch ještě překryjeme a stavíme na teplý množárenský záhon. Když hlízy vyvinuly asi 2 – 3 listy, hrnkujeme je do 12 – 14cm hrnků do směsi staré pařeništní zeminy, listovky a kompostované rašeliny s pískem. Nahrnkované rostliny stavíme na světlé místo v teplém skleníku nebo je zapouštíme později do teplého pařeniště, kde nám již v květnu vykvétají. Před prudkým sluncem, jež spaluje list, je chráníme lehkým stínováním. Ze semene pěstované rostliny dorostou do květu asi za 6 – 7 měsíců, z hlíz již za 4 – 5 měsíců. Starší hlízy si můžeme zmladit při narašení rozřezáváním na tolik dílů, kolik je os. Řezné plochy zasypáváme prachem z dřevěného uhlí a vsadíme do hrnků průměru 12 cm k zakořenění. Osními řízky množíme tak, že z narašených hlíz odřezáváme mladé osy, aby zůstal 1 list; potom je sázíme do teplé množárny do rašeliny s pískem, kde dosti rychle zakořeňují.
Kulturní variety. Z hlavních typů vyniká B. tuberhybrida var. gigantea hort. s velikými jednoduchými květy ve všech barvách. B. tuberhybrida var. gigantea f. crispa (fimbriata) hort. má rovněž velké jednoduché květy, avšak jejich korunní plátky jsou na okraji třepenité a zprohýbané. B. t. var. flore pleno hort. je skupina plnokvětých, ve všech barvách a odstínech mimo modrou a s nejrůznější stavbou květů. B. tuberhybrida var. nana f. multiflora hort. je kompaktnější, nižší, s velkým množstvím poněkud menších jednoduchých květů, B. t. var. nana f. multiflora sof. flore pleno hort. je vzrůstem podobná předešlé, ale plnokvětá B. t. var. flore pleno f. pendula hort. je plnokvětá, s převislým vzrůstem, vhodná do ampulí, na balkony a do okenních truhlíčků.