CINERARIA L. – POPELKA

Základní kulturní druh Cineraria hybrida hort. je vyhledávaná pokojová květina pro období předjarní a jarní. Doba vývoje je jen asi 8 měsíců a kultura je jednoduchá, na teplo nenáročná.

Rozmnožuje se výhradně semenem, které vyséváme asi v polovině července do sterilizované staré pařeništní zeminy a vypálených misek nebo truhlíčků. Vyseté semeno nezasypáváme, nýbrž jen přitlačíme, zavlažíme spodem a pokryjeme tabulí skla a papírem. Semena klíčí asi za 9 – 10 dní; po vyklíčení odstraníme ihned papír a skla nadzvedáme jmenovkou, až po 4 – 5 dnech je zcela sundáme. Semenáčky brzy přepichujeme do truhlíčků na 2 x 3 cm do směsi staré pařeništní zeminy a listovky s pískem a stavíme je do studeného pařeniště, kde je proti plnému slunci mírně stíníme a opatrně zaléváme. Po dalších 3 – 4 týdnech, když si již překážejí v růstu, rozsázíme je do volné půdy v pařeništi, do níž přimícháme polovinu kompostované rašeliny, asi na 10 x 10 cm. Po dalších 3 týdnech již rostliny hákujeme do hrnků průměru 10 – 12 cm a zapouštíme je k zakořenění do studeného pařeniště. Když zde prokoření, přesazujeme je v říjnu do hrnků průměru 12 – 14 cm, naposled do zeminy složené z jednoho dílu staré drnovky, jednoho dílu staré drnovky, jednoho dílu pařeništní zeminy a půl dílu kompostované nebo ve fekáliích máčené rašeliny. K podpoře bohatšího nasazení květů se doporučuje přidat rohovou moučku nebo superfosfát. Rostliny při tomto přesazování vsazujeme pevněji a zeminu dáváme hruběji prosetou. Po zakořenění je stavíme k přezimování na dno vyvezeného dvojitého pařeniště, kde při teplotě 5 – 8 °C dobře přezimují. V období silných mrazů může zde klesnout teplota nejníže na 1 – 3 °C. Nemáme-li pařeniště vytápěné, kde bychom mohli teplotu řídit, musí být dobře přikryto listem a hnojem. Po přejití silných mrazů je v únoru přenášíme do temperovaného skleníku s teplotou 10 – 12 °C, kde za přihnojování a udržování stejnoměrné půdní i vzdušné vlhkosti vykvétají v dubnu až květnu (obr. 128).

Z živočišných škůdců nejvíce škodí mšice listová, hlavně při jarním přirychlování rostlin ve sklenících před květem a za květu. Potíráme ji vykuřováním nebo Ekatoxem nebo postřikujeme Poksinem (před květem).

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>