Jednotlivé druhy jsou většinou epifytické, několik je však také terrestrikých. Dlouhé stvoly nesou hodně květů. Rostliny jsou citlivé na poškození kořenů. Kvetou až po důkladném prokořenění. Proto používáme k přesazování větších nádob a přesazujeme je raději až po delší době.
Cymbidium lowianum RCHB. Epifytický druh domovem v Burmě, roste na odumřelých stromech. Listy má dlouhé, tuhé, čárkovité. Květní stvoly až 1 cm dlouhé nesou 15 – 30 květů, které mají až 10 cm v průměru a vydrží asi 3 měsíce. Kvete od února do června. Květy jsou žlutozelené se žlutým až nahnědlým pyskem. Množí se dělením starých exemplářů nebo semenem, z něhož kvetou zpravidla až čtvrtým rokem. Přesazujeme vždy až po více letech, a to před rašením, opatrně a bez poškození. Kvetou tehdy, když dobře prokořenily. Přesazování snášejí špatně a kvetou po něm až o rok později. Do půdní směsi přidáváme polozetlelou listovku.
Pěstuje se v chladnějších studených sklenících, neboť jí v zimě postačí teplota 5 °C. V době rašení stíníme málo. Během růstu pravidelně přihnojujeme, hodně větráme ve dne i v noci, udržujeme značnou vlhkost, ne však přemokření; rostliny stavíme blízko skla, aby měly pokud možno nejvíce světla. V létě je umístíme do hlubšího sedlového pařeniště. Rostliny vyzrávají nejlépe za plného slunce. V době klidu omezíme zálivku, jinak pokračují rostliny v růstu a nekvetou.
Je to cenný druh k řezu i prodeji v hrnkách, protože květy vydrží dlouho svěží.
Cymbidium insignie ROLFE roste v Anamu na písčité půdě. Kvete v únoru až v květnu, před rozkvětem proběhne období relativního vegetačního klidu. Podobá se C. lowianum. Květy má menší, světle růžové s červenými skvrnami a žlutým pruhováním. Pěstuje se ve studeném skleníku. Druh cenný k řezu.
C. tracyanum ROLFE (obr. 111), domácí v Burmě, kvete od října do ledna v základní barvě žluté s červenohnědými skrvnkami.