Na pozemcích v blízkosti skleníků nebo mezi nimi pěstujeme letničky a dvouletky k výsadbě květinových záhonů, k řezu i na semeno a v některých závodech také trvalky. Na pozemku musíme pamatovat na plochy k výsevu a výsadbě kvetoucích letniček na řez a některé tržní skleníkové kultury.
Závody v blízkosti měst a hřbitovů musí mít vysázeny dostatečně velké plochy kvetoucích druhů (macešek, pomněnek a sedmikrás) k jarní a podzimní výsadbě hrobů a výsadbě květinových záhonů v parcích.
Ve volné půdě pěstujeme letničky, dvouletky a trvalky nejen k prodeji, ale také, zvláště v nejlepších závodech, na semeno.
Velikost semenářských dílců závisí hlavně na možnostech prostorové izolace. Velké plochy se musí věnovat pěstování trvalek na řez, neboť jsou velmi žádané v čerstvém stavu a pro vazačské práce.
Musíme pamatovat na záhony trvalek určených jako mateční materiál, k řízkování, množení, oddělky a dělení celých trsů. Podle jejich nároků jim volíme stanoviště, aby se co nejlépe vyvinuly.
Na záhony a pole vysazujeme také cibulovité rostliny, kterých používáme k řezu a současně také k množení cibulí. Současně s nimi sázíme rostliny hliznaté jako Canna, Begonia, k množení aj.
Největší plochy osazujeme některými skleníkovými květinami, jako jsou např. chryzantémy nebo hortensie, které zapouštíme na záhony i s hrnky nebo je volně vysadíme.
Na záhonech a ve volné půdě pamatujeme na plochu k pěstování a přípravě dřevin určených k rychlení, jako např. růže, šeříky.
V každém závodě pěstujícím pereny musíme zajistit plochy na střídání matečních rostlin trvalek, které musíme vždy za 4 – 5 roků vyjmout, očistit a znovu vysadit na čistý, nový a dobře připravený pozemek.