Hnojiva dusíkatá

Hnojiva dusíkatá obsahují dusík ve formě dusičnanů, ve formě amoniakální nebo ve formě organických sloučenin. Dusík ve formě dusičnanů, tj. ve sloučeninách ledkových, je přijímán většinou rostlin a používáme ho tam, kde rostlina dusík ihned spotřebuje (tedy především u rostlin s krátkou vegetační dobou), nebo je-li nutno urychleně dodat výživu. Čpavkový dusík je hnojivo pozvolna působící, protože jej většina rostlin nevstřebává, dokud se nepřeměnil bakteriální činností v ledkovou formu. Naproti tomu jej vstřebává rod Rhododendron a Azalea a takové rostliny, které vyžadují ke svému vývoji kyselou půdní reakci. Nejpomaleji působí hnojiva obsahující dusík ve sloučeninách organických, který se nejdříve rozkládá na tvar čpavkový a dusičnanový.

Pro lehké půdy, kde mohou být živiny snadno splachovány do spodiny, používáme tvaru čpavkového a organického. Potřebujeme-li, aby bylo dusíku okamžitě využito, použijeme hnojiv obsahující dusík ve formě dusičnanu i čpavku.

 

Hnojiva s dusíkem dusičnanovým (ledkovým)

Ledek sodný (NaNO3) je jemnozrnná krystalická bíle nebo narůžověle zbarvená sůl. Je hygroskopický, a proto jej ukládáme v suchu. Obsahuje 16 % dusíku. Používáme ho během vegetace pro rychlé posílení rostlin.

Ledek vápenatý je jemně zrnitý, žlutošedý až bílý. Obsahuje 15,5 % dusíku a 27 % kysličníku vápenatého. Působí velmi rychle.

 

 

Hnojiva s dusíkem čpavkovým (amoniakálním)

Síran amonný je tvořen krystalky šedozelenými nebo bělošedými až bílými. Je to hnojivo kyselé. Je použitelný pouze pro půdy s dostatkem vápna, nehodí se pro půdy kyselé. Jeho účinek je pomalejší. Obsahuje 20 – 21 % dusíku.

Amonného vápna se pro zahradní rostliny nepoužívá, protože obsahuje chlor. Obsahuje 17 % dusíku a 28,8 % uhličitanu vápenatého.

 

Hnojiva s dusíkem ledkovým i čpavkovým

Ledek ostravský je jemně zrnitý a nažloutlý. Je to hnojivo alkalické, a proto zvlášť vhodné pro půdy kyselé a při hnojení na list. Obsahuje 20,5 % dusíku, z toho je polovina ledková a polovina čpavková, a 22,5 % vápna.

Superledek amonný (Semtínský) je zrnitý, bíložlutě zbarvený. Obsahuje 20 % dusíku, z toho
15 % čpavkového a 5 % ledkového a 13 % vápna.

 

Hnojiva s dusíkem ústrojným

Dusíkaté vápno je někdy nazýváno vápnodusíkem. Je to velmi jemný šedočerný prášek. V půdě je vodou rozkládán na močovinu a dále bakteriemi až na dusičnany. Při rozkladu se uvolňují škodlivé látky, a proto jich používáme delší dobu před setím nebo vysazováním. Obsahuje až 21,5 % dusíku kyanamidového a 55 až 65 % vápna.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>