Kopie - DSC_0948

PŘIPOMÍNKY KE SKLIZNI SEMEN TRVALEK

Většina trvalek se množí vegetativně, hlavně dělením trsů a řízkováním. Přesto však je mnoho trvalek, které by bylo lze množit s úspěchem ze semene. Je to např. Achillea, Alyssum, Aquilegia, Arabis, Armeria, Anchusa, Anthemis, Aster, Aubrietia, Bergenia, Caltha, Campanula, Centaurea, Chelone, Chrysanthemum, Coreopsis, Dahlia, Delphinium, Dicentra, Doronicum, Dryas, Echinops, Erigeron, Euphorbia, Gaillardia, Gypsophilla, Helenium, Helianthus, Heracleum, Iberis, Inula, Lathyrus, Leucanthemum, Linaria, Lupinus, Papaver, Physalis, Primula, Pyrethrum, Scabiosa, Solidago, Statice, Trollius, Viola.

Trvalky na semeno pěstujeme podle týchž zásad jako letničky a rostliny dvouleté. Pěstujeme jen ty druhy a odrůdy, které při pěstování ze semene jsou ve svých vlastnostech stálé.

Doba sklizně je různá a závisí na době květu a podnebních podmínkách. Některé vykvétají a dozrávají již z jara, jiné až pozdě na podzim. U některých trvalek semeno velmi snadno vypadává (např. Aquilegia, Delphinium), takže musíme sklízet včas a postupně.

Sklizeň, sušení a čištění semene je obdobné jako při pěstování letniček.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>