VAZAČSKÝ MATERIÁL UMĚLÝ A SUŠENÉ KVĚTY

V dobách, kdy je nedostatek čerstvých řezaných květů, za silných mrazů, kdy čerstvé květy venku rychle zmrzají, nebo při dlouhé dopravě pohřebních kytic a věnců vlakem se používá květů umělých, třebaže nedosahují estetického účinků květů přirozených. Jejich používání v širší míře je projevem nevkusu. Umělými květy jsou napodobovány nejrůznější vazačské rostliny, avšak nedosahují nikdy jejich přirozené působivosti, životní intimity a svěžesti. Čerstvé květy v zimním období jsou často nahrazovány sušenými květy takových rostlin, které zaschnutím nezmění ani svůj charakter, ani barvu. Jsou to hlavně Statice, Helichrysum, Acroclinium, Gypsophila, Xeranthemum, Gomphrena a některé okrasné trávy. Sklízejí se těsně před plným rozkvětem a zavěsí se v suché čisté místnosti, kam nevniká slunce. Podrží svou barvu i tvar květu a zčásti i svěžest, takže jich používáme velmi hojně do pohřebních věnců a kytic v období dušičkovém nebo v zimě.

Preparovaných a olistěných větví buku nebo rodu Ruscus se v zimní době sice někdy používá, ale není to vkusný vazačský materiál. Z ostatního rostlinného materiálu používáme ke zdobení nebo zhotovení věnců i různých ozdobných šišek domácích i cizích jehličnanů, zvláště smrků, borovic, douglasky a pro věnečky miniaturních šištiček tsugy a olše. Anilinovými barvivy uměle zbarvené výhony nebo květenství (např. štětky lesní, řebříčku a rodu Echinops) vypadají většinou nepřirozeně a nevkusně.

Vazačské práce vánoční se často postřikují parafinem, aby byl vzbuzen dojem zimního ojínění nebo zasněžení v přírodě. Vazačský výrobek se položí na nízký stůl a postřikuje se rychle roztaveným parafinem jemnou a zahřátou mlhovkou. Parafin nejenže vzbuzuje dojem zimního ojínění, ale působí též jako ochranný prostředek proti přebytečné vlhkosti. Pro slavnostní příležitosti se zhotovují vavřínové věnce. K vánoční výzdobě se někdy postřibřují a pozlacují šišky nebo jmelí. Příslušný roztok zhotovíme z terpentinového oleje a různých silic, v nichž se zlaticí nebo stříbřicí prášek za stálého míchání nejlépe rozptýlí; tyto roztoky se také nejlépe udrží na pozlacovaném předmětu. Roztok příliš řídký snadno stéká s listů a šišek, příliš hustý se špatně roztírá. Listy nebo šišky zlatíme a stíbříme štětečkem. Malé součástky ponořujeme do roztoku celé, čímž docílíme stejnoměrné vrstvy a hladkého povrchu. Za 20 až 30 minut jsou pozlacené a postříbřené předměty suché a podržují trvale své zbarvení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>