SOLIDAGO L. – ZLATOBÝL

Nízké až vysoké trvalky s drobnými zlatožlutými úbory sestavenými v latách. Většina z nich pochází ze Severní Ameriky. Jsou nenáročné, snášejí stín i slunce, vlhko i sucho. Nejlépe snáší sušší půdy S. virga aurea, ostatní lépe rostou ve vlhčích půdách. Hodně se rozrůstají, takže brzo tvoří celé porosty, a snadno zplaňují. Množí se dělením z jara nebo řízky. Používá se jich do velkých skupin, na břehy vod, před skupiny dřevin a k řezu.

Solidago virga aurea L. (obr. 217) je polovysoká až vysoká trvalka, řídce chloupkatá, se zářivě žlutými úbory v husté latě, rozkvétající v srpnu až říjnu. Náš jediný domácí druh je hojný na výslunných lesnatých stráních a pasekách. Nižších druhů lze použít i do větších skalek.

Solidago canadensis L. je 40 – 180 cm vysoká rostlina, která bujně roste a kvete v srpnu, září. U nás někdy zplaňuje.

Solidago hybrida hort. tvoří husté, 50 – 150 cm vysoké trsy, bohatě kvetoucí. Kvete v červenci až září živě žlutě a květy jsou sestaveny v lehce převislých latách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>