POTENTILLA L. – MOCHNA

Nižší až plazivé trvalky. Velmi bohatý rod, který je zastoupen v naší květeně. Dobře se daří v suché hlinité půdě na výsluní; nejlépe se uplatní na skalkách a výslunných svazích. Množí se dělením a semenem. Snadno se kříží, proto dostáváme ze semene nestejnorodé potomstvo. Semenáčky pěstujeme v hrnkách.

Potentilla alba L. (obr. 196) je nízká, poléhavá, listy má na rubu stříbřitě lesklé, velké bílé květy se objevují v dubnu až květnu.

Potentilla aurea L. je nízká, přitiskle chlupatá. Květy až 2 cm v průměru, žluté, uprostřed oranžové. Častá ve vysokých horách.

Potentilla nitida L. pochází z Alp. Je to jedna z nejkrásnějších trvalek. Je zcela nízká (2 – 5 cm), drobnolistá, hedvábně stříbřitá; něžně růžové květy se objevují v červnu až srpnu. Hodí se zejména do skalních štěrbin. Půdu žádá chudou, vápenitou. V těžké půdě nekvete.

Potentilla hybrida var. flore pleno hort. je souhrn mnoha kříženců. Výška 20 – 50 cm, květy jsou velké, v barvě od žluté přes oranžovou do tmavočervené. Jsou nenáročné. Hodí se na záhony i k řezu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>