Pod název hrnky (kořenáče, květináče) zahrnujeme pálené hliněné nádoby normalizovaného tvaru a různé velikosti. Dnes jsou vyráběny hrnky průměru 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 20, 22, 24, 26, 28;,30; 32; 34; 36, 38, 40 cm a misky průměru 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 20 a 22 cm.
Nové hrnky i misky je třeba před použitím máčet stejně jako výsevní misky. Práci při skladování si ulehčíme zhotovením jednoduché laťové konstrukce, která zabraňuje sesouvání hrnků a umožňuje přehledné skladování.
Květiny určené pro okamžitý prodej vysazujeme do ozdobných misek, vyrobených rovněž z pálené hlíny, vkusného tvaru a přirozené barvy. Při vysazování dbáme, aby bylo používáno misek vhodného tvaru a velikosti, zejména vzhledem k vysazované rostlině. Tvar má být jednoduchý, nenásilný, barevné odstíny přirozené, nenápadné.
Odlišného typu jsou hrnky a podstavní misky pro orchideje. Hrnky jsou miskovitého tvaru, jejich průměr je větší než výška, plášť i dno misek mívá kruhovité otvory. Tyto misky jsou určeny pro epifytické orchideje. Pro pěstování orchidejí se také vyrábějí podstavní misky, které mají střed kuželovitě vyvýšený a ukončený rovnou plochou, na kterou se staví hrnek s rostlinou. Miska se plní vodou, aby se zvyšovala vlhkost vzduchu. Pro některé orchideje jsou vhodné laťové košíčky, nejlépe z tvrdého dřeva. Mezi laťkami jsou asi 1,5 cm široké mezery. Rozměry košíčků mohou být různé. Nejčastěji bývají asi 20 x 20 x 12 cm.
Orchideje se někdy pěstují na kůře (borce) nebo na korku. Můžeme použít kůry z našich běžných listnatých i jehličnatých stromů, je však třeba, abychom ji alespoň jeden rok uložili na nechráněném místě venku, aby povětrnostní vlivy změnily kůru tak, že ztratí některé látky pro rostliny škodlivé (silici, pryskyřice, třísloviny), které obsahuje v čerstvém stavu. Kůra musí být nejméně 4 – 6 cm silná. Stejným způsobem používáme korkových desek rovněž 4 – 6 cm silných.
Pro větší rostliny dekorační nebo sbírkové se používá dřevěných nádob (kbelíků) buď válcovitých, nebo hranatých se železným kováním, vyrobených z tvrdého dřeva. Dno musí být zvlášť pevné a opatřené otvory pro odpad vody. Na dno se připevňují podložní latě, aby nestálo celou plochou na podlaze. U větších nádob se přikovají železná držadla, aby se daly snadno přenášet. Tam, kde nádoby často přemisťujeme, např. u dekoračních rostlin, je výhodné zhotovit si různě rozevíratelná kovová držadla (v podobě velkých kleští), jimiž těžké nádoby snadněji přenášíme. Zevně chráníme dřevo i železo ochranným nátěrem nenápadného barevného odstínu (nenápadná zeleň vyhovuje nejlépe).
Pro pěstování palem používáme vysokých a úzkých hrnků, neboť palmy vytvářejí dlouhé kořeny.
Podobných hrnků se používá při rychlení lilií, aby mohla být zemina postupně doplňována. Pro pěstování azalek vyhovují lépe hrnky nižší.