Nádoby pro výsev a přepichování

Pro výsevy semen používáme pálených hliněných misek tvaru kruhovitého nebo čtyřhranného, kterých je možno použít pro většinu semen. Výhodné je používat misek dvojí velikosti, a to 40 x 40 cm a 30 x 40 cm, abychom mohli vysévat různá množství semen a aby se misky daly dobře skládat na stoly.

Semena lze vysévat také do dřevěných truhlíčků, kterých používáme pro přepichování. Pro mladé osevy je důležitá hloubka výsevní nádoby, aby kořeny mladých rostlin měly až do přepichování dostatek místa. Pro výsev jemných semen stačí hloubka 3 – 4 cm, pro běžná semena 4 – 6 cm. Nejhlubší truhlíčky potřebujeme pro výsev palem, které při klíčení vytvářejí dlouhý podděložní článek. Dno výsevních nádob má mít otvory pro odvádění přebytečné vody. Před použitím je nutno nové, dosud nepoužité hliněné nádoby máčet několik hodin ve vodě, aby nasály potřebné množství vody, kterou by jinak odebíraly zemině. Starší nádoby je třeba důkladně vyčistit, po případě desinfikovat. Někdy postačí umýt nádoby v teplé vodě a tvrdým kartáčem vydrhnout. Při větším nebezpečí chorob takto vyčištěné nádoby ponořujeme do vařící vody nebo na ně necháme působit páru. Velmi dobré je vyčištěné nádoby vyžíhat nad plamenem. Tohoto způsobu používáme zejména u dřevěných truhlíčků. Před plněním necháme nádoby vždy důkladně oschnout.

Spory kapradin vyséváme na cihly ze sterilního jílu nebo na cihly rašelinové. Jílové cihly vysekáme v hloubce asi 50 cm, kde je jíl úplně sterilní. Vysekáme pravidelné hranoly o rozměrech přibližně stejných, jako má stavební cihla. Stejným způsobem, avšak poněkud z větší hloubky vysekáme cihly rašelinové. Někteří pěstitelé s úspěchem používají obyčejných stavebních cihel. Ve všech případech dbáme o to, aby cihly byly čisté a prosté infekce.

Pro výsev orchidejí se používá nádob skleněných, které zaručují úplnou čistotu, protože semena většiny orchidejí jsou velmi jemná. Jako výsevního podkladu se používá agar-agaru anebo velmi pečlivě připravených směsí organických látek (obr. 16).

Ke krytí osetých truhlíčků se používá tabulí skla. Některé osevy vyžadují zastínění, kterého dosáhneme pokládáním novinového nebo balicího papíru na skleněné tabule. S úspěchem se používá i lepenkových desek vhodně perforovaných.

Pro přepichování mladých rostlin a osevů se používá dřevěných truhlíčků, které se dnes dodávají v normalizované velikosti v těchto rozměrech: délka 66 cm, šířka 34 cm, vnitřní hloubka 7 cm. Jsou zhotoveny z měkkého dřeva o síle 15 mm. Tento typ pro běžnou praxi dobře vyhovuje a je jen třeba dbát o to, aby truhlíčky byly pevně sbité, z vypracovaného materiálu, aby se nerozesychaly. Objednáváme jich dostatečné množství, protože jsou v běžném pěstování velmi potřebné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>