Příprava semene před setím

K rychlejšímu vzejití je zapotřebí některá semena před výsevem máčet. K tomu používáme vlažné vody, v níž ponecháváme semena obvykle 12 hodin, nejdéle však 24 hodin a pak je ihned vyséváme do přiměřeně vlhké půdy, neboť jejich přeschnutí v tomto stadiu by způsobilo značné ztráty.

Někdy semena (např. hrachory) necháme před výsevem naklíčit, a to v plochých pálených miskách. Semena rozprostřeme na dno misek na tuhý navlhčený filtrační papír. Dodržujeme optimální teplotu podle požadavku druhu, popřípadě i odrůdy. Necháme však vyrůst jenom klíček a pak hned vyséváme. Výsev musí být velmi opatrný, aby se semena nepoškodila.

U některých semen palmových se doporučuje před vysetím porušit tvrdé osemení (testu) napilováním nebo leptáním kyselinou solnou.

V běžné květinářské praxi není moření semene dosud plně zavedeno. Jako hlavní důvod praktikové uvádějí, že některá semena jsou velmi jemná a jiná velmi citlivá. Vzhledem k tomu, že také květinářství se vyskytuje řada chorob, bylo by potřeba moření semen důkladně vyzkoušet a zavést do praxe. Použitelnější budou pravděpodobně mořidla suchá než mořidla mokrá.

Stejně tak malé zkušenosti máme zatím s jarovizací květinových semen. Je nesporné, že jarovizace má vliv na další růst a vývoj, a proto i této otázce je třeba v květinářství věnovat zvýšenou pozornost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>