PASSIFLORA L. – MUČENKA

Popínavá úponkovitá, stále zelená rostlina s dlanitě zpeřeným, tmavozeleným listem, která je oblíbena zvláště na venkově za okny, a to pro velké, krásné složité květy. Původem z Jižní Ameriky, kde je rozšířena v mnoha druzích, rozmnožuje se pro tržní účely jen v omezené míře a jen v několika druzích: P. coerulae L., s modrými květy, která je u nás nejznámější (obr. 151) P. rubra hort., s květem červeným, P. violacea VELL., s květy fialovými.

Rozmnožuje se hlavně osními řízky, řidčeji řízky kořenovými, výsevem nebo šlechtěním na P. coerulea. Řízky z polovyzrálých os dobře zakořeňují na normální množárně. Vsazují se potom do lehké zeminy složené z listovky, lesní humosní zeminy a písku do hrnků průměru 8 – 9 cm a umisťují se v teplém a vlhém prostředí. Mladé výhonky častěji zaštipujeme, abychom dosáhli zkošatění rostlin; později zapichujeme do hrnků obloukovitě prut, k němuž se vyvazují podobně jako voskovky. Přezimuje při 8 – 10 °C a z jara se přesadí do těžší zeminy s přídavkem drnovky a staré omítky. Přes léto mohou být venku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>