SPARMANNIA L. – AFRICKÁ LIPKA

Oblíbená dřevnatá rychle rostoucí rostlina hlavně pro pokojové pěstění. Je nápadná velkým drsným listem (obr. 76) světlezelené barvy, jenž působí velmi dekorativně, a bělavými květy se žlutočervenými tyčinkami. Je domácí v několika druzích v jižní Africe.

Rozmnožuje se řízky z postranních os, jež v poloteplé množárně rychle zakořeňují, a druhým rokem z nich dostáváme již tržní rostliny. Protože stále silně roste, potřebuje častější přesazování (2x ročně) a tekuté přihnojování. Přezimuje v poloteplé místnosti nebo skleníku, přes léto může být vystavena venku v polostínu. Má-li v zimě příliš chladno a mokro, opadávají květní poupata a listy žloutnou. Také vlivem vyššího obsahu vápna v půdě trpí žloutenkou. Půdu žádá výživnou, polotěžkou, nejlépe směs hovězí hnojovatky, drnkovky a písku nebo pařeništní zeminy, listovky a písku. Z druhů se pěstuje:

S. Afričana L., která kvete v bohatých bílých vrcholících od ledna do dubna. Má plnokvětou varietu S. afr. var. flore pleno.

S. palmata E. MEY., která se liší od prvého druhu celkově slabším vzrůstem a hluboce laločnatým listem. Květ je rovněž bílý. Je méně známá.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>