ARDISIA CRISPA HORT. – ARDISIE

Tato teplomilná a světlomilná rostlina pochází z Číny. Větve má nápadně odstálé od kmínku, listy kožovité, tmavě zelené, lesklé, na okraji zkrabacené, na rubu světlezelené, tečkované. Květy jsou vonné, bílé nebo červené v odstálých hroznech. Kvete v létě. Plody jsou bobule velikosti hrachu, šarlatově červené a dozrávají v zimě. Je to velmi vhodná květina pro teplé pokoje v zimě, neboť plody vydrží dlouho na rostlině. Pěstuje se málo, poněvadž je schopná prodeje až za tři roky. Prvním rokem vyséváme semeno a ošetřujeme semenáčky, druhým tvarujeme a řízkujeme a teprve třetím rokem rostliny kvetou a tvoří plody.

Vyséváme v lednu do písčité vřesovky. Misky umístíme do teplého skleníku při 25 °C. Vzešlé semenáče přepichujeme do truhlíků, stavíme do teplého skleníku a později do pařeniště, pravidelně postřikujeme a dostatečně stíníme; přihnojujeme občas roztokem Hortusu. Na zimu umístíme rostliny ve skleníku s teplotou 10 – 12 °C.

Druhým rokem na jaře rostliny seřízneme a odříznutých částí použijeme k řízkování. Řízky zakoření asi za tři týdny. Potom se sázejí do hrnků a pěstují stejně jako semenáčky. V dubnu až květnu je přeneseme do teplého pařeniště. Během roku je pravidelně zaléváme, postřikujeme a za slunečna stíníme. Náležitě zakořenělé pravidelně přihnojujeme až do srpna, kdy rostliny přesazujeme do větších hrnků do hrubé humosní listovky a vřesovky. Během zakořenění se zvýší teplota. V říjnu se rostliny umístí do skleníku 12 – 15 °C teplého. Třetím rokem na jaře se rostliny umístí blízko skla a často postřikují. Jakmile začnou rozkvétat, musíme více větrat a méně postřikovat. Po vytvoření bobulí upravíme rostlinám teplotu a vlhkost podle potřeby, aby se plody dobře vybarvily a rostliny byly co nejméně napadány mšicemi. V listopadu a prosinci jsou prodejné. Vydrží celou zimu v pokojích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>