BEGONIA TUBERHYBRIDA VOSS.

Hliznaté begonie jsou mnohostranně použitelné, a proto poptávka po kvalitním semeni je u nich stále značná.

Stejně jako u gloxinií se zde jasně rozlišují dvě období pěstování. Při pěstování na semeno lze vycházet buď z rostlin vypěstovaných ze semene, anebo z rostlin vypěstovaných z hlíz.

Rostliny vyséváme nejlépe kolem 10. ledna. Pokud možno nejdříve po vzejití přepichujeme pinsetou jednotlivé chomáčky do truhlíčků. Jakmile rostliny zesílí, přepichujeme je znovu asi počátkem května jednotlivě na vzdálenost 6 x 6 cm. Počátkem června vysazujeme do pařeniště do volné půdy na vzdálenost 25 x 20 cm. Během pěstování přihnojujeme draselnými hnojivy, nezaléváme příliš, aby se vytvářely správně vyvinuté hlízy a rostliny nadměrně nebujely v listech a květech. Nadbytek dusíku této kultuře škodí.

Opatrným omezováním zálivky necháme rostliny dobře zatáhnout a po odstranění nadzemní části hlízy pečlivě roztřídíme. Roztříděné hlízy skladujeme v dobře větraném skladišti a klademe je v únoru do vrstvy rašeliny na skleníkový záhon.

Po vyrašení sázíme rostliny do živné směsi s kyselejší reakcí do dosti velkých hrnků a dále je pěstujeme ve skleníku nebo v pařeništi až do doby nasazování květu. Po nasazení květu je řídce rozestavíme na skleníkovém záhonu a pečlivě vysazujeme k desinfikovaným hůlkám.

Opylujeme uměle. Pro opylení vybíráme plné květy prašníkové a opylujeme dobře vytvořené květy samičí. Přebytečné květy prašníkové odstraňujeme, aby zbytečně nevysilovaly semennou rostlinu. Od opylení do uzrání semene uplyne 4 – 6 týdnů. Semeno dozrává obvykle v druhé polovině listopadu.

Při opylování je třeba dbát náležité pečlivosti, aby příměs jiných odstínů téže barvy nepřekročila
5 %.

Sklizené semeno je velmi jemné, musí být pečlivě vyčištěno, dosušeno a pečlivě skladováno, aby nebylo poškozováno plísněmi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>