CALCEOLARIA HYBRIDA GRANDIFLORA HORT.

Calceolaria se pěstuje na semeno jako hrnková kultura. Vyséváme tak, aby hlavní doba květu přišla ještě na jaře a počátkem léta, tzn. koncem června nebo začátkem srpna. Až do doby květu požaduje Calceolaria čerstvé, spíše studenější prostředí. Při posledním přesazování použijeme poměrně velkých hrnků a dosti těžké směsi zemin. Někteří pěstitelé přenášejí kalceolarie v druhé polovině května právě tak jako petunie na stupňovité police.

K dobrému nasazení semen je nutné umělé opylení. Před opylováním provádíme velmi pečlivý výběr, při čemž stavíme rostliny do skupin podle barvy a charakteristických vlastností. Zvláštní pozornost věnujeme celkovému vzrůstu rostliny. Dnes se stále více upouští od formy vysoké a přechází se k formám kompaktním, nízkým, které nepřesahují výšku 30 cm. Snažíme se vypěstovat rostliny nižší, hodně větvené, bohatě kvetoucí a dobře olistěné. Při hodnocení barvy dáváme přednost barvě sytě žluté a sytě červené před bezvýraznými odstíny přechodnými. Přílišná pestrost jednotlivých květů není vyhledávána. Pokud jsou květy skvrnité nebo žíhané, přihlížíme při výběru květů k velikosti skvrn. Do samostatných skupin dáváme rostliny jednobarevné.

Semeno dozrává postupně, po sklizni musí být dosušeno a velmi pečlivě vyčištěno, neboť je velmi jemné.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>