PRIMULA MALACOIDES FRANCH.

Tento druh primule dosahuje stále větší obliby. Je nejrychleji rostoucí primulí a vyznačuje se poměrně dlouhou trvanlivostí. Od původní jednoduché narůžovělé barvy se dnešní typy liší celou barevnou stupnicí. Původně slabé, malé rostliny s řídkým a drobným květenstvím se dnes změnily v typ s hustým krátkým květenstvím a daleko většími květy.

Doba pěstování od výsevu do nasazení květu je asi 6 měsíců. Při pěstování na semeno volíme obvykle tuto agrotechniku: Semenáčky necháme po prvním přepichování zesílit nejlépe v pařeništi a pak vsazujeme do 10cm hrnků. Směs použitých zemin nesmí být příliš lehká. Rostliny necháváme zapuštěné v pařeništi pokud možno nejdéle do zimy. Primula malacoides kvete výhradně v zimě, a proto jí vyhovují teploty 6 – 10 °C. Žádá plné osvětlení a dostatek čerstvého vzduchu. Hlavní období květu přichází od konce ledna až do března. Při výběru postupujeme přísně. Posuzujeme především držení rostliny a vyřazujeme rostliny, které se viklají. Listová růžice bývá bohatá, nemá však přecházet v hustý kulovitý tvar. Posuzujeme současné nasazování květů a jejich velikost.

Umělé sprašování je zde nutné, aby se dosáhlo větší sklizně. Bez umělého opylování bývá nasazení semene zcela nejisté. Opylování štětečkem je pro velký počet kvítků velmi zdlouhavé, a proto je výhodnější zvolit vhodnou dobu, kdy rostliny dobře práší, a pouhým přejetím rukou zvířit pyl, který se dostane do drobných květů. Semeno zraje poměrně rychle. Tobolky jsou ploché, snadno po uzrání pukají, takže sklizeň vyžaduje největší opatrnosti. Během zrání semene chráníme rostliny před nadbytečnou vlhkostí, která by způsobila rozšíření plísní. Nejkritičtějším obdobím pro zachování sklizně je předjaří se značným střídáním denních a nočních teplot, při němž se rozšiřuje plíseň Botrytis cinerea, která rostliny často napadá.

Semeno musí být po sklizni rychle dosušeno a pečlivě vyčištěno, neboť jinak trpí snadno plísněmi a ztrácí klíčivost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>