PRIMULA SINENSIS LINDL.

Hlavní doba květu přichází na únor a březen. Celá kultura trvá 6 – 7 měsíců. Vyséváme proto tak, aby rostliny kvetly v době, kdy budeme mít vyhovující podmínky ve skleníku. S přibývajícím slunečním svitem v předjaří se zlepšují podmínky pro opylování a vytváření semene, a proto je výhodné, když nám rostliny pokvetou v únoru a březnu.

Při pěstování na semeno zachováme tuto agrotechniku: Semenáčky z červnových a červencových výsevů jednou přesazujeme a pak sázíme do menších hrnků. Zapouštíme je do pařenišť a necháváme je tu pokud možno nejdéle. Zeminu volíme polotěžkou, dosti humosní, s dostatečným obsahem vápna. Po přenesení do skleníku udržujeme teploty kolem 10 – 12 °C.

Při výběru semenných rostlin vyřazujeme rostliny vratké a na semeno ponecháváme jen rostliny pevné s přiměřeně velkou růžicí listů.

Opylujeme měkkým vlasovým štětečkem dosti opatrně a vždy jen při plném rozvoji květu. Zrání tobolek probíhá zejména v poslední etapě velmi rychle, takže některé tobolky snadno prasknou a část semene vypadává. Nesmíme sklízet předčasně, ale vždy pravidelně a postupně. Semeno po sklizni hned vyčistíme a necháme řádně doschnout.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>