Větrání

Ve sklenících i pařeništích je třeba pečovat o výměnu vzduchu. Děje se tak větráním, který také regulujeme teplotu. V době, kdy nechceme ve sklenících nebo pařeništích snížit při větrání též teplotu, musíme vyvětrat rychle, aby snížení teploty bylo nepatrné.

Větrání ve sklenících je dnes většinou automatické nebo poloautomatické. Pomocí převodového a pákového zařízení můžeme vyvětrat poměrně v krátké době. V zimních měsících větráme zásadně v poledních hodinách, kdy venkovní teplota je nejvyšší. V létě větráme obvykle celý den a často i přes noc. Větrací zařízení je třeba uzavřít, vznikne-li prudký vítr nebo příval deště.

Větrání v pařeništi je řízeno stejnými zásadami jako větrání ve sklenících. V praxi se používá několika způsobů větrání „na plocho“, větrání „sedlového“, větrání „křídlového“. Pro jednotlivé druhy se rozhodujeme podle vnější teploty, podle potřeby rostlin a podle směru vanoucího větru. Také u pařenišť je třeba větrací podstavce za větru odstranit, aby nedošlo k poškození oken. Doba větrání u pařenišť je v prvních jarních měsících velmi krátká, často jen několik minut, ale i tak krátké větrání je nutné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>