Přesazování

Přesazováním opatříme rostlinám dostatek prostoru pro jejich kořenový systém a čerstvou živnou zeminu. Většina květin, zvláště hrnkových, se během pěstování přesazuje 2krát až 3krát. Nádobu, do které rostlinu přesazujeme, zvolíme při každém přesazování o málo větší, než byla původní. Zvolíme-li nádobu o mnoho větší, rostlina nepostačí prokořenit, neprokořeněná zemina po obvodu hrnku snadno kysne a rostliny špatně rostou. Velikost hrnku pečlivě volíme i z estetických důvodů, neboť malé rostliny ve velkých hrnkách vypadají nevzhledně. Na dno hrnku klademe dobrou drenáž, aby se neucpal otvor. Rostliny vsazujeme dosti pevně (obr. 25), ne však násilně a zemina nesmí být příliš umáčklá. Kořenový bal však musí být dostatečně spojen se zeminou. Větší obtíže činí přesazování velkých sbírkových rostlin, např. palem, které mají velký kořenový bal.

Po přesazení vyžadují rostliny pečlivé ošetření, udržujeme vyšší teplotu, přistíníme je a pečujeme o důkladnou zálivku. Nesmějí přeschnout ani nesmějí být nadbytečně zalévány. Přesazujeme-li venku, musíme přesazovat ve stínu a v závětří. V zimě je třeba přesazovat ve stejně temperované pracovně, jako je skleník, v němž rostliny rostly. Při přesazování větších rostlin musíme pečlivě vtěsnat zeminu mezi původní kořenový bal a hrnek.

Pro přesazování peren volíme období pozdního léta anebo jaro. Pro přesazování na podzim nejlépe volit podmračné dny, aby rostlinám příliš neškodil sluneční úpal. Rostliny určené k přesazení pečlivě očistíme, seřízneme nadzemní orgány zpravidla ze dvou třetin a rostliny opatrně vyryjeme. Při vyrývání rostlin dbáme, aby nebyl poškozen kořenový bal. Vyryté rostliny je nejlépe vkládat do truhlíků, v kterých je přenášíme na nové stanoviště. Zde připravíme jamku potřebné velikosti a podle potřeby můžeme přihnojit starším kompostem. Po přesazení nejméně pod dobu 14 dnů pečujeme o dostatečnou zálivku. Přesazování mladších peren pěstovaných dosud na záhonech nečiní potíží. Rostliny se většinou ujímají, a pečujeme proto pouze o důkladnou závlahu.

Rostliny, které právě kvetou, nikdy nepřesazujeme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>