CRASSULACEAE – TUČNOLISTÉ

Rostliny převážně vytrvalé, řidčeji jednoleté, nápadné silně zdužnatělými listy, většinou sestavenými v husté růžici. Květy mají zpravidla obojaké, 4 – 5četné, ve vrcholičnatých květenstvích; plod je tobolka nebo měchýřek. Zplaněle rostou na suchých místech a skalách teplého a mírného pásma naší polokoule, kde jsou zastoupeny celkem 19 rody, jež mají společně přes 500 druhů. Jako důležité květiny hrnkové se pěstují pouze rody Crassula L. a Kalanchoë ADANS., vzácněji se pěstují pod sklem také Bryophyllum SALISB., Cotyledon L. a Rochea DC. Jako rostlina kobercová přezimuje pod sklem Echeveria DC. (viz stať „Květiny kobercové“ v kap. Květiny venkovní) a ve skalkách se pak hojně vysazují jako trvalky rody Sedum L. a Sempervivum L.

Všechny rody čeledi Crassulaceae vyžadují stanoviště slunné, vzdušné a sušší ovzduší i půdu. Množí se převážně semenem, vysévaným z jara do misek v teplém skleníku. Častěji se v praxi řízkují, protože se tak rychleji získají tržní rostliny. Půdu jim připravujeme nejlépe ze staré kompostní zeminy s polovičním dílem pařeništní zeminy nebo drnovky, s přídavkem písku a omítky ze starých zdí. Proti jiným rostlinám používáme zde poměrně menších hrnků opatřených dobrou drenáží. Rychleji rostoucí druhy množíme a přesazujeme každý rok (Kalanchoë), rody rostoucí pomalu jen po 3 – 4 letech. (Rochea).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>