KALANCHOË ADANS. – KOLOPOJKA

Důležitá květina pro jarní měsíce, která je v poslední době oblíbenou tržní rostlinou. Množí se snadno osními i listovými řízky. Stálým vegetativním množením však její růst postupně ochabuje; proto je nutno vždy po několik letech množit ji semenem, z něhož rovněž dobře klíčí a rychle roste. Vývoj tržních rostlin od výsevu trvá jeden rok. Vyséváme nejlépe v dubnu. Semenáčky přepichujeme do pařeniště a odtud je v září sázíme do hrnků o průměru 7 – 8 cm. Vytáhlejší rostliny několikráte zaštipujeme, aby byly košatější. Na podzim je umisťujeme ve skleníku poloteplém, přes zimu v temperovaném (8 °C) a zálivku co nejvíce omezíme. V únoru přesadíme rostliny do hrnků průměru 10 – 12 cm, umístíme je do poloteplého skleníku, kde vykvétají v dubnu až květnu, ke dni matek. Chceme-li kvetení urychlit, zatemňujeme rostliny umístěné v teplotě 12 až 15 °C již od 16 hodin nepřetržitě po dobu 6 týdnů. Tím urychlíme květ o 5 až 6 týdnů. Z druhů pěstujeme hlavně:

K. Carda MAST. s květy růžově až masově červenými, dosahuje výšky 40 – 60 cm. Při jarním výsevu vykvétá již na vánoce.

K. globulifera var. coccinea hort. má květy ohnivě až rumělkově červené. Tržní rostlina má mít 6 – 8 stvolů současně kvetoucích, aby byla působivá, proto se vždy během růstu zaštipuje. Kvete od března do května. Důležité jsou její zakrslé formy K. g. var. compacta „Christel Preuss“ hort. a „Ernst Thiede“ hort., které při zatemňování mohou vykvétat již o vánocích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>