Umístění závodu

Jednou z hlavních ekonomických podmínek zdaru je umístění květinářského závodu. Podnik musí být umístěn tak, aby v jeho blízkosti byly potřebné suroviny, výhodné komunikační spojení a trhy. Musí mít možnost opatřit si pracovní síly a dále se rozvíjet. Je třeba budovat pokud možno větší závody a nezůstávat u malých nerentabilních. V okolí velkých spotřebních středisek se budují takové závody, které mohou uspokojit spotřebu a které lze částečně specializovat. Ostatní závody budujeme tam, kde jsou vhodné přirozené podmínky a v podmínkách zvláště výhodných je úplně specializujeme. V okresech vedeme závody k rámcové specializaci tak, aby nebyla na újmu krytí běžné spotřeby. Závody mohou převážně pěstovat např. azalky, eriky, chryzantémy, karafiáty, primule a rostliny cibulovité. Vedle těchto hlavních kultur je však výhodné pěstovat kultury doplňkové.

Důležitá je i péče o dostatečné školení pracovníků, kteří musí být v procesu výroby dále doškolováni. Opravdové specializace pro několik kultur lze v květinářství dosáhnout jen u výjimečně schopných pracovníků.

K úspěšnému pěstování květin je třeba vyřešit především organizačně ekonomické podmínky vnitropodnikové, vybavení výrobní jednotky dokonalým technickým zařízením a dostatečným počtem kvalifikovaných pracovníků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>