Opatřování vody a zavlažování

Zdroj vody je pro každý květinářský závod základním předpokladem. Tam, kde je dostatek vody potoční nebo říční, je tato otázka vyřešena instalací dostatečně silného čerpadla, které pak rozvádí vodu do celé výrobní jednotky. V opačném případě musíme vybudovat studnu nebo odebírat vodu z místní vodovodní sítě, což však je vždy méně výhodné. Rozvodným potrubím vedeme vodu od čerpadla tak, že položíme nejdříve síť hlavního potrubí, na kterou napojíme potrubí vedlejší. Potrubí vedlejší sítě má vždy menší světlost než potrubí sítě hlavní. Důležité je správné rozmístění hydrantů. Mají být umístěny tak, abychom při záhonových kulturách nemuseli používat hadice delší než 10 m.

V poslední době je i v květinářství řešena otázka zavlažování podélnými postřikovači Revolt (obr. 12) anebo kruhově pracujícími postřikovači (typ Rot-Revolt). Je třeba jen volit správný profil rozstřikovacích trysek podélně pracujících postřikovačů. U kruhových postřikovačů je třeba správně položit vedlejší vodovodní potrubí, abychom mohli postřikovače tam, kde je potřebujeme. Jejich nevýhodou je, že některá část zavlažované plochy je postříkaná dvakrát (obr. 13). U novějších typů kruhových postřikovačů se postřikování děje do obdélníka nebo čtverce. V pařeništích se voda rozvádí trubkami malé světlosti podle jedné stěny pařeniště. Trubky jsou otočné a mají jemné trysky. Při zálivce je voda úplně rozprášena. Těchto postřikovačů můžeme použít k jemnému postřikování i pro velmi náročné kultury, např. pro bramboříky. V jarních měsících může být používáno i předehřáté vody.

Do skleníků přivádíme vodu obvykle spodním vedením a ve skleníku ji rozvádíme povrchově. Ve velkých sklenících rozmístíme hydranty tak, aby odpadlo neekonomické donášení vody. I ve skleníku můžeme zalévat hadicí, ovšem úzkého profilu, ukončenou dobrou uzavírací koncovkou s možností nasazení růžice i trubičky. Velkou pozornost věnujeme nádržím ve skleníku, a to zvláště výměně a předehřívání vody, neboť vodní nádrže fungují též jako tepelné a vlhkostní regulátory.

Při instalaci závlahového zařízení pamatujeme na to, že v moderní agrotechnice zavlažujeme též někdy živými roztoky. Upravíme proto zavlažovací zařízení tak, aby bylo možno přičerpávat hnojivé roztoky (obr. 14).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>