DSC_0624

VYUŽITÍ VOLNÉ PŮDY

Na pozemcích v blízkosti skleníků nebo mezi nimi pěstujeme letničky a dvouletky k výsadbě květinových záhonů, k řezu i na semeno a v některých závodech také trvalky. Na pozemku musíme pamatovat na plochy k výsevu a výsadbě kvetoucích letniček na řez a některé tržní skleníkové kultury.

Závody v blízkosti měst a hřbitovů musí mít vysázeny dostatečně velké plochy kvetoucích druhů (macešek, pomněnek a sedmikrás) k jarní a podzimní výsadbě hrobů a výsadbě květinových záhonů v parcích.

Ve volné půdě pěstujeme …

Číst více

VYUŽITÍ PAŘENIŠŤ

Pařenišť v květinářství využíváme k velmi raným výsevům, k přepichování květin po celý rok, k vypěstování sazenic potřebných k výsadbě květinových záhonů. Velmi mnoho slouží k zakořeňování řízků od časného jara až do pozdního podzimu. V létě v nich pěstujeme rostliny, které vyžadují částečnou ochranu před sluncem, větrem podobně. V létě jsou vhodnější než skleníky, poněvadž je lze lépe větrat a poskytnout tak rostlinám přiměřeně vysokou teplotu. Nejvíce v nich pěstujeme bramboříky, primule, kapradiny a jiné. Na podzim jich používáme …

Číst více

VYUŽITÍ SKLENÍKŮ

1. K výsevu semen přímo na police do volné půdy. Semena vyséváme do truhlíků, které stavíme na množárny, do teplých skleníků na normální i závěsné police.

2. Množení rostlin řízkováním nebo dělením na speciálně upravených záhonech zvaných množárny. Některé druhy, např. Ficus, vyžadují ve skleníku na množárně úpravu malého skleníku s vyšší teplotou i vlhkostí.

3. Ve skleníku na police přepichujeme semenáče do připravené půdy. Některé drobné a choulostivé květiny také přepichujeme do truhlíků, které umisťujeme na závěsné na závěsné …

Číst více

POTŘEBA PLOCHY PRO 1000 SVAZKŮ ŘEZANÝCH KVĚTŮ CALENDULA OFFICINALIS L.

Poslední týden v březnu vysejeme 75 g semene na záhon o výměře 50 až 60 m2. Na této ploše je ponecháme do poloviny června, do doby rozkvětu, řezu a prodeje. V druhé polovině června se plocha uvolní pro výsadbu jiné kultury.

 

 

CHRYSANTÉMY DROBNOKVĚTÉ (CHRYSANTHEMUM INDICUM L.)

 

1. Uchování 150 matečních rostlin od listopadu do konce března ve skleníku se snímatelnými okny nebo sedlovém pařeništi na ploše 3 – 4,5 m2.

2. Řízkování začátkem …

Číst více

PŘÍKLADY POTŘEBY PLOCH U RŮZNÝCH KULTUR

CINERARIA HYBRIDA HORT.

 

1. Výsev semene koncem července. K vypěstování 1000 kvetoucích rostlin potřebujeme 1350 sazenic, tj. asi 0,25 g semene. Je zapotřebí 4 truhlíků, asi 1 m2, po dobu 20 dní.

2. Přepichování. 1350 sazenic do 10 – 11 truhlíků. Je třeba 2 – 2,5 m2 skleníkové plochy asi 3 týdny.

3. Začátkem září přepichujeme do pařeniště. Pro 1200 sazenic je třeba 15 až 18 m2 po 3 týdny.

4. Sázení 1100 rostlin do …

Číst více