Netřesk

SEMPERVIVUM L. – NETŘESK

Nízké rostliny s masitými lístky seskupenými v přízemní růžici. Některé druhy jsou domácí u nás, jinak většinou pocházejí z Pyrenejí a Alp. Květy sestavené v mnohoramenných vrcholících na vyšší lodyze vyrůstají ze středu růžice. Rozkvétají červeně nebo žlutě v červnu až září. Jsou nepostradatelné do skalek, na zídky a na výslunné svahy, kde se uplatňují po celý rok. V každé i sebechudší půdě se rychle rozrůstají. V kultuře se většina druhů snadno kříží a vzniká tak velké množství často velmi …

Číst více

Kopie - DSC_0339

HOSTA TRATT. (SYN. FUNKIA DŮM.) – BOHYŠKA

Nízké trvalky z Číny a Japonska; mají význam spíše jako listnaté rostliny, ač některé z nich velmi pěkně kvetou. Listy jsou velké s nápadnou nervaturou, zelené a u některých variet bíle nebo žlutě pestré. Četné světle fialové květy v jednostranných hroznech se objevují v červenci až srpnu. Velkolisté druhy se vysazují do skupin a do trávníků, druhy malolisté a pestrolisté na obruby, podél cest nebo do skupin. Některé pestrolisté druhy se dají velmi dobře rychlit. Nejlépe se daří v dobré, …

Číst více

VERONICA L. – ROZRAZIL

Trvalky vynikající četnými klasy krásně modrých květů. Hodí se k výsadbě na skalky a zídky, na obruby a na záhony. Vesměs vyžadují propustnou hlinitopísčitou půdu a slunce. Množí se dělením a semenem.

Veronica rupestris hort. je 10 až 20 cm vysoká, skromná, poléhavá. Drobně olistěné výhony jsou v červnu až červenci ukončeny vztyčenými klasy temně ultramarinově modrých květů. Na podzim kvetou obvykle po druhé. V zahradách se pěstuje mnoho variet růžových a bílých.

Veronica spicata L. roste v pražském okolí …

Číst více

TRADESCANTIA L. – PODENKA

Tradescantia Virginiina L. (obr. 212) pochází ze Severní Ameriky a je jediným druhem tohoto rodu, který se u nás daří ve volné půdě. Listy má čárkovité a z jejich paždí vyrůstají od června do srpna růžově fialové květy, var. album hort. kvete bíle. Rostou v každé vlhčí zahradní půdě v polostínu. Hodí se zejména do blízkosti vody. Množí se dělením.

 …

Číst více

THYMUS L. – MATEŘÍDOUŠKA

Aromatické vytrvalé poduškovité rostliny nebo poléhavé polokeře s bílými, růžovými až červenými květy v lichopřeslenech. Nejvděčnější rostliny na slunná místa do suché půdy. Sázejí se na skalky, na svahy a na obruby. Množí se dělením a řízky.

Thymus serpyllum L. je u nás domácí; v zahradách se pěstují odlišně zbarvené variety, z nichž některé jsou i pestře olistěné. Kvete v červenci.

Thymus citriodorus hort. Keřík 15 – 20 cm vysoký s drobnými, stříbrobíle vroubenými lístky. Kvete bledě růžově v červenci.…

Číst více

STATICE L. – KRASATINA

Polokožovité listy jsou sestaveny v přízemní růžici, květy v bohatém vrcholičnatém květenství. Domovem v mírných i teplých krajích. Daří se v dobré, mírně vlhké půdě na slunci i v polostínu. Množí se semenem a dělením. Hodí se na záhony, k řezu a k sušení.

Ač se pěstují hlavně druhy jednoleté, vysazují se z vytrvalých někdy:

Statice latifolia SM. Až 70 cm vysoká trvalka, pocházející z Besarabie, květy má světle modré, kvete v červenci až v srpnu. Konce květenství jsou převislé.…

Číst více

STACHYS L. – ČISTEC

Rostliny s bělavě plstnatými listy a fialovými nebo červenavými květy v lichopřeslenech. Hodí se dobře na obruby, na záhony, na suché stráně a do větších skalek. Vyžadují dobrou, spíše sušší půdu s dostatkem vápna a daří se jim na výsluní nebo v mírném polostínu. Množí se snadno dělením trsů.

Stachys lanata JACQ. pochází z Orientu. Tvoří husté trsy, listy má hustě, dlouze a měkce bíle vlnaté. Snadno odnožuje, a proto se rychle rozrůstá. Květní lodyhy jsou málo dekorativní, proto je …

Číst více

SEDUM L. – ROZCHODNÍK

Suchomilné, dužnaté, velmi nenáročné rostliny rozmanitého vzhledu. Kvetou v létě a daří se jim nejlépe v půdě nejchudší, na místech nejsušších, kde nahradí trávník. Rozrůstají se v pěkné koberce. Hodí se zejména na skalky, na suché svahy a na obruby. Množí se snadno dělením a řízky. Domovem jsou hlavně na severní polokouli a některé i u nás.

Sedum spectabile BEREAU. Jejich domovem je Čína a Japonsko. Jsou to až 30 cm vysoké modrozelené dužnaté pereny, jejichž květy sestavené v hustých …

Číst více

SANTOLINA L. – SVATOLINA

Jihoevropské, silně aromatické polokeříky s drobnými jehlicovitými listy. Hodí se na suchá a výslunná místa do propustné půdy, a to hlavně na skalky a na obruby. Používá se jich často na kobercové výsadby. Snášejí dobře řez. Rozmnožují se hlavně řízky.

Santolina chamaecyparissus L. má vytrvalé stříbrošedé listy. Žluté květní úbory rozkvétají v červenci až srpnu.

Santolina viridis WILLD. má listy vytrvalé, zelené, delší a tenčí než předešlá. Kvete žlutě v červenci – srpnu.…

Číst více