Zálivka je nejčastějším a nejdůležitějším úkonem při pěstování květin. Hrnkové květiny zaléváme nejlépe malou, tak zvanou cyklamkovou konvičkou nebo hadičkou o profilu 1 cm s uzavíratelnou koncovkou. Cyklamková konévka má obsah 3 – 8 l a má vhodně řešený tvar vlastního tělesa i zahnutí trubice s nástavcem. Nástavce mají být dva, jeden širší a kratší, druhý dlouhý a úzký. Prvního typu používáme pro zálivku rostlin ve velkých hrnkách, druhého pro malé hrnky a při zálivce na širokých policích. Kropicí růžici nasazujeme též buď otvorem nahoru, nebo dolů, abychom dokonale využili rozstřiku vody. Konví většího obsahu používáme jen výjimečně. Mají být zploštělé a opatřené pohodlným držadlem. Pro usnadnění zálivky a její zlevnění nahrazujeme všude, kde je to možné, konve hadicí.
Zálivka hadičkou je i ve skleníku nejvýhodnějším způsobem, zejména jsou-li hydranty správně rozmístěny a zařízeny na snadné a rychlé zapojování a má-li hadice správný profil a uzavíratelnou koncovku. Za těchto předpokladů je zálivka hadicí stejně dobrá jako zálivka cyklamkovou konévkou, ale je úspornější, neboť odpadá donášení vody, takže značně stoupne hodinový výkon. Tlak v potrubí, a tím i v hadici je regulován hlavním regulačním ventilem. Koncovka na hadici je vyměnitelná a lze též nasadit rozstřikovací růžici.
Rostliny na záhonech zaléváme hadicemi nebo postřikovači a jen výjimečně konvemi. Konve a hadice musí mít jemné koncovky a postřikovače jemné výstřikové dýzy.
K přípravě půdy, pokud ji nelze obstarat orbou a vláčením, a k ošetřování rostlin se používá rýčů, motyček a hrabí. Rýče mají být pevné, ocelové, ne příliš těžké. Z motyček používáme zejména okopávací motyčky s listem obdélníkovým a těžší trojúhelníkové motyky na hrubší úpravu (drny apod.). Hrabí železných se používá k urovnání povrchu půdy, dřevěných ke shrabování nečistot a odpadků. Dřevěné hrábě ručně dělané a kovové hrábě z dobrého materiálu, který se neohýbá, vydrží několik let. Sázecí šňůra má být dvojí, jedna 50 m dlouhá a jedna 20 m dlouhá. Má být upevněna na dřevěném, nahoře i dole okovaném kolíku.
V drobném nářadí květinářské pracovny nemá chybět sada sázecích železných nebo okovaných dřevěných kolíků a sada různě silných kolíků přepisovacích. Dále potřebujeme sázecí lopatky, přepichovací podpěráky a pinsety, podložní desky, řízkovací nože žabkové a zapouštěcí kolíky. Důležitým nářadím je kovový znamenák s vyměnitelnými hroty, kterého může být použito pro všechny kultury. Potřebná jsou také síta a prohazovačky o různé velikosti ok. Ve velkých závodech se používá k proházení zemin speciálních strojů s horizontálním výměnným válcem, takže zeminu lez prosít na potřebnou jemnost. Pro výsevy v pařeništi používáme malých secích strojků.