Kopie - DSC_0943

PŘÍPRAVA VAZAČSKÉHO MATERIÁLU K VAZBĚ

Aby vazačská práce dobře a rychle postupovala, je třeba předem připravit vazačskou zeleň a květy. Ve větších dílnách jsou jednotlivé úkoly přesně rozděleny. Příprava materiálu k vazbě spočívá hlavně ve vyztužování květů a zeleně a jejich navazování. Květům se silnými stopkami, které se těžko vpichují do koster, se stopka silně zkrátí a nahradí drátem, který se 2krát až 3krát ovine kolem zkrácené osy tak, aby oba konce byly stejně dlouhé a aby květ z pevného ovinutí nevypadl. U některých květů vyztužujeme stopky tak, že je propíchneme drátem až do semeníku květu a spodní konec drátu ovineme kolem stopky. U květů silně dužnatých, jako je Begonia tuberhybrida, Camellia, Chaenomeles apod., se propíchne stopka květu tak, až drát vyčnívá uprostřed květu; potom se drát zahne a vtáhne zpět, aby znemožňoval vylomení křehkého květu (obr. 245). Květy, které chceme zachovat ve tvaru poupat, sešíváme tenkým drátkem. Slaboučkým drátkem stehovitě propíchneme korunní plátky a tím zastavíme rozvíjení květů (karafiáty, růže). U karafiátů se zabraňuje rozvíjení květů také stáhnutím zeleného kalichu slabým drátěným nebo gumovým kroužkem. Květy, které velmi rychle vadnou, opatřujeme na konci stopky kouskem vlhkého mechu. K prodloužení a zesílení os při věncové vazbě se květy navazují drátem ke dřevěným slabým kolíčkům, které se podle potřeby mohou zkrátit. Pak se zahroceným koncem lehce, ale pevně vpichují do podložky, a to podle toho, jak vysoko mají být umístěny. Ozdobné listy navazujeme zpravidla po několika kusech do malých kytiček, podobně jako drobné květy. Nejdříve každý vyztužíme drátkem a pak je všechny spojíme jedním drátem a navážeme na kolíček (obr. 246). Také kytičky ze zeleného materiálu nebo z jehličí se svazují a vypichuje se jimi často v pravidelné úpravě stejnoměrně celá kostra. Mezi zeleň se pak vpichují navázané a připravené květy.

Vedle správného rozměru a tvaru vazačské práce je důležitým činitelem sladění barev, které zvyšuje estetický účinek celé práce. Zelená barva, která je základní barvou výplně a podkladem pro všechny kytice a věnce, tvoří pozadí pro ostatní pestré barvy a pomáhá při jejich sladění.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>