COLEUS LOUR

Pěstuje se sice hlavně jako rostlina hrnková pro krásný, velký, pestře zbarvený, po okraji ostře pilovitý list, ale velmi dobře se uplatní i v kobercích. K plnému vybarvení potřebuje teplé a slunné stanoviště. Množí se snadno řízky (pro venkovní výsadby již koncem ledna nebo v únoru); mladé řízkovance sázíme do hrnků. Mateční rostliny k přezimování získáváme z řízkování červencového a přezimujeme je na světlém místě v teplém skleníku. Proti mšicím chráníme rostliny nejlépe postřikem nikotinovým nebo postřikem Parathionu; vykuřování nesnáší.

Z druhů je dnes nejrozšířenější C. verschaffeltii LEM., s krásným červenohnědým listem (obr. 233); vyniká velkou otužilostí při venkovních výsadbách a má mnoho význačných kříženců: „Hero“ s listem černohnědým, „Bienvenue“ s nizounkým hustým vzrůstem a krvavě červeným listem se žlutým okrajem a jiné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>