RUDBECKIA L. – RUDBEKIE

Pochází ze Severní Ameriky. Je to trvalka, podobná květem drobné slunečnici, od které se liší vykrajovanými listy, menšími květními úbory a vypouklým lůžkem. Bohatě odnožuje a vytváří porost. Pěstuje se hojně, zejména na venkovských zahrádkách. Hodí se do skupin, před skupiny keřů, k zakrytí zdí, na záhony a k řezu. Žádá výsluní a v době květu hodně vody, ale spokojí se jakoukoliv půdou. Množí se dělením trsů na podzim nebo z jara, zřídka semenem.

Rudbeckia laciniata L. je až 150 cm vysoká, se žlutými květními úbory. Kvete v srpnu až září. Nejčastěji se pěstuje její plnokvětá odrůda „Zlatá koule“. Pro vysoký vzrůst se jí používá hlavně ke zdi nebo plotu, které zakrývá.

Rudbeckia purpurea L. (obr. 214) je nižší, květní úbory má karmínově červené s hnědým středem. Kvete od července až srpna do září.

Rudbeckia fulgida AIT. (obr. 215) má listy po obou stranách chloupkaté, květní úbory zlatožluté s paprskovitými květy a černým středem ohnutým nazpět. Kvete v červenci až září.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>