PHLOX L. – PLAMENKA

Phlox paniculata L. je 60 – 100 cm vysoká, bohatě kvetoucí trvalka, jejíž květy jsou světle červené nebo bílé. Kvete od konce června do září. Ze základního druhu byly vypěstovány četné zahradní variety, které se liší vzrůstem, bohatstvím, velikostí i barvou květů, raností a výškou. Jsou sice skromné a otužilé, ale nejlépe se jim daří v podhůří a v hlinité půdě s dostatkem vápna.

Rozmnožují se vrcholovými řízky v květnu až červnu nebo z narychlených rostlin v lednu nebo kořenovými řízky v lednu. Množení kořenovými řízky se doporučuje zejména tehdy, je-li mateční rostlina zamořena háďátkem zhoubným, které velmi často plamenky napadá. Abychom dosáhli košatých, bohatě rozvětvených rostlin, zaštipujeme je v mládí ve výšce asi 15 cm. Hodí se na trvalkové záhony samostatně nebo ve směsi s jinými trvalkami. K řezu se nehodí, protože květy velmi rychle opadávají. Phloxy se pěstují ve výživné, ale ne čerstvě vyhnojené půdě na výsluní. Za sucha je nutná vydatná zálivka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>