Kopie - DSC_0925

Hnojení a přihnojování

Hnojením a přihnojováním doplňujeme scházející živiny. V podstatě rozlišujeme dva způsoby hnojení:

Přidáváním statkových a strojených hnojiv do zemin, což je vlastně hnojení do zásoby, protože hnojiva přidáváme do zemin před vysazováním a počítáme s tím, že budou postupně odčerpávána. Volíme proto také taková hnojiva, která živiny pozvolna uvolňují, čímž je zaručeno postupné vydávání živin podle potřeby rostlin.

Přihnojování v roztocích je hnojivá zálivka, která je dnes nejužívanějším způsobem přihnojování. Obdobou hnojivé zálivky je dodávání hnojiv v prášku přímo k …

Číst více

Přesazování

Přesazováním opatříme rostlinám dostatek prostoru pro jejich kořenový systém a čerstvou živnou zeminu. Většina květin, zvláště hrnkových, se během pěstování přesazuje 2krát až 3krát. Nádobu, do které rostlinu přesazujeme, zvolíme při každém přesazování o málo větší, než byla původní. Zvolíme-li nádobu o mnoho větší, rostlina nepostačí prokořenit, neprokořeněná zemina po obvodu hrnku snadno kysne a rostliny špatně rostou. Velikost hrnku pečlivě volíme i z estetických důvodů, neboť malé rostliny ve velkých hrnkách vypadají nevzhledně. Na dno hrnku klademe dobrou drenáž, …

Číst více

Větrání

Ve sklenících i pařeništích je třeba pečovat o výměnu vzduchu. Děje se tak větráním, který také regulujeme teplotu. V době, kdy nechceme ve sklenících nebo pařeništích snížit při větrání též teplotu, musíme vyvětrat rychle, aby snížení teploty bylo nepatrné.

Větrání ve sklenících je dnes většinou automatické nebo poloautomatické. Pomocí převodového a pákového zařízení můžeme vyvětrat poměrně v krátké době. V zimních měsících větráme zásadně v poledních hodinách, kdy venkovní teplota je nejvyšší. V létě větráme obvykle celý den a často …

Číst více

Stínování

Nad rostliny klademe stínovky tehdy, když sluneční svit dostoupí nebezpečné intensity. Stínujeme hlavně v letních měsících, nejčastěji v době od 9 do 16 hodin. Zastínění žádá většina kultur pěstovaných v pařeništi a ve skleníku. Při pečlivém pěstování se stíní 2krát: od 9 do 11 hodin se stíní pouze řídce, od 11 do 15 hodin hustě, od 15 do 16 hodin je zastínění řídké. Nad některými rostlinami (např. azalkami) se stavějí konstrukce pro výhodnější zastínění. Je to laťová konstrukce položená asi …

Číst více

Postřikování

Vedle zálivky se musí hrnkové rostliny ve sklenících a v pařeništích postřikovat (rosit). Postřik má význam především pro doplnění vzdušné vlhkosti a ochlazení ovzduší a nemůže zálivku plně nahradit. Některé kultury přestřikujeme 2krát až 3krát denně. V letních měsících je třeba postřikovat i cesty, pěšiny i zasklenou plochu, abychom snížili teplotu.…

Číst více

Zálivka

Způsob zálivky ovlivňuje technické zařízení, které máme k dispozici. Porosty na záhonech zaléváme ráno nebo večer. V jarních měsících, kdy navečer poklesne teplota, je výhodnější zalévat v dopoledních hodinách, aby se zavlažená půda před den mohla prohřát a aby snížení teploty přes noc a k ránu rostlinám neškodilo. V letních měsících je však správnější zalévat večer před západem slunce, neboť voda dobře vsákne, rostliny přes noc načerpají potřebné množství vody a vydrží pak do příští zálivky. Ve skleníku zaléváme v …

Číst více