Semena vyséváme do truhlíčků, do misek, do pařeniště nebo na záhon. Základním požadavkem úspěšného vypěstování mladých rostlin je absolutní čistota a odstranění všech závad s hlediska hygieny prostředí.
Pro výsevy používáme starších, méně živných, dobře vyzrálých a naprosto zdravých zemin, které svým složením odpovídají požadavkům vysévaného druhu. Nejčastěji se používá směsí listovky, které jsou poměrně lehké, méně vhodné jsou směsi s pařeništní zeminou, která má nadbytek živin a je pro výsev dosti těžká. Nadbytek živin podporuje přebujení mladých rostlin, které snadno trpí plísněmi a houbami (např. rody Primula a Celosia). Mnoho záleží na správném naplnění výsevních nádob. Důležité je utěsnit řádně okraje, aby se zemina od krajů neodtahovala, mírně přimáčknout střed a řádně urovnat povrch. Semena vyséváme buď volně (na široko), anebo do řádků. Výsevy do řádků jsou přesnější.
Do misek a truhlíčků vyséváme semeno ručně (obr. 18d), do pařenišť a na záhony buď ručně, nebo malým jednořádkovým secím strojkem.
Jemná semena po výsevu nezasypáváme, pouze je přitlačíme (obr. 18e). Některá semena zasypáváme slabou vrstvou jemně prosáté zeminy anebo jemně prosátou rašelinou. Některé druhy klíčí jen ve tmě (např. Sinningia, Petunia), jiné žádají světlo. Podle toho osevy buď přistíníme, anebo necháme volné. Vysetá semena hned po výsevu zavlažujeme obyčejně podmokem, a to tak, že truhlíčky stavíme do mělké nádrže s vodou. Osevy přikrýváme nejčastěji skleněnou deskou. Sklo obracíme a otíráme. U jemných osevů musíme nadzvednout celou plochu skleněné tabulky najednou, aby kapky vody nestekly do misky.
Další ošetřování osevů spočívá v tom, že pečujeme o vláhu, o včasné odstranění skleněné desky (po vyklíčení větráme podloženou jmenovkou) a o včasné přepichování (obr. 19). Mladé rostlinky až do přepichování mají být umístěny v oddělené části skleníku, kde se zvlášť pečlivě dbá na čistotu.