VYBAVENÍ ŠLECHTITELSKÉ LABORATOŘE

Abychom mohli úspěšně používat určité šlechtitelské metody, potřebujeme k tomu určité zařízení a inventář.

Ke křížení a kastraci potřebujeme soubor drobného nářadí, malé nůžky, pinzety s tenkými rameny, stříkačku s balónkem na smývání vlastních pylových zrnek a preparační jehly na přípravu drobných květů. Dále potřebujeme lupy na lupové brýle, baňky se zabroušenými zátkami a zkumavky na sběr a uchovávání pylu, opylovací štětečky, isolační látku a vatu, bílou a barevnou přízi k označování barevných rostlin, líh na desinfekci jehel a pinset.

Laboratoř má dále být vybavena přesnými váhami do 10 kg, dále má mít váhy lékárnické a analytické, přístroj na zkoušení tvrdosti semene, sadu sít na třídění podle velikosti, přístroj k přípravě užšího průměrného vzorku, semenářské desky, bakelitové a lepenkové semenářské misky, prosvěcovalo semen (např. Petersův diafanoskop, Lenarčičův diafanoskop s plochým zrcadlem nebo Marsenův-Dorfův-Petersenův diafanoskop se zrcadlem parabolickým), pyknometr ke zjištění specifické váhy semen, sušárnu ke zjišťování sušiny a vody, několik typů klíčidel s různými klíčevními lůžky, osvětlovací tělesa a vodní filtr, potřebné nádobky k provádění zkoušky vzcházivosti (podle Hiltnera, metodou halskou nebo vratislavskou). Vybavení laboratoře je doplněno potřebným skleněným inventářem, pracovními stoly a policemi. Vlastní laboratoř má být umístěna ve světlé místnosti dobře větratelné, opatřené vodou a elektřinou. Podlaha má být tvrdá, hladká. Při laboratoři, má být pokusný skleník s oddělením pro pozorování rostlinných chorob. Dále potřebujeme menší skladiště vyhovující semenářským účelům. Pro práci na pozemcích potřebujeme především všechny základní mechanizační prostředky, zejména vhodné strojky pro výsev nebo výsevní desky (Robinovičova nebo Sapeginova). Dále potřebujeme nářadí pro přesné vyměřování pozemků (trasírky, pásmo, úhloměrné zrcátko). Opatříme si zásobu jmenovek různé velikosti.

Při šlechtitelské laboratoři nesmí chybět dobře vybavená knihovna.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>