BALENÍ A ZASÍLÁNÍ

Odprodané vazačské výrobky, hrnkové květiny a řezané květy, pokud mají být dopraveny závodem na určité místo, musí být opatřeny tak, aby cestou žádným způsobem neutrpěly, tj. nepolámaly se, nenamrzly apod.

Hrnkové květiny se nejjednodušeji balí tak, že se hrnek položí na rozložený tenký balicí papír a ovine se jím. Přečnívající papír se zahne nad hrnkem, stáhne do kornoutu a sváže lýkem. Květiny s listy tučnými nebo s velkými květy, jako má Hortensia, Gloxinia apod., se opatří zapíchnutými kolíčky, k nimž květní osy vyvážeme, a potom teprve opatrně balíme do papíru. Rostliny Gloxinia necháme před balením mírně zavadnout. U palem zabalíme do jemného papíru nejprve vrcholový list, aby se nepoškodil tlakem listů starých, a ostatní listy se k sobě lehce stáhnou provázkem. Palmám vějířovitým stočíme jednotlivé listy do kornoutu, svážeme lýkem a pak je všechny stáhneme a svážeme dohromady k zabalení.

Větší zásilky hrnkových květin balíme do plochých širokých košů s pruty, které chrání květiny před pomačkáním. Prostory mezi hrnkem vyplňujeme dřevitou vlnou nebo rašelinou. Řezané květy zasíláme v laťových bedýnkách s rozměry 80 x 40 x 20 cm nebo v proutěných plochých košatinách. Květy klademe na vyložený jemný papír po vrstvách do řádků, jednotlivé vrstvy i řady oddělujeme jemným papírem a každou vrstvu klademe květy obráceně; celkem klademe asi 5 až 8 vrstev květů. Květy svazkové – karafiáty, narcisy, anemonky, balíme po 12 ks ve svazku, šeříky po 6 ks; každý svazek zabalíme zvlášť. Velké květy balíme jednotlivě.

Kytice a věnce dopravované poštou nebo drahou se ukládají do krabic a zajišťují, aby se v krabici nepohybovaly.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>