Nymphaea alba L. je náš domácí leknín s tlustým oddenkem. Listy má kožovité, při rašení červené, pak zelené. Podle variet kvete bíle, růžově a červeně. Pěstují se hlavně četní kříženci, kteří barvou a plností květů předčí původní druhy. Z leknínů venku odolných se dává přednost skupině N. hybrida „Marliacea“ s velmi bujným růstem (obr. 219) a skupině N. hybrida „Leydeckeri“, malolistým. Množí se semenem a dělením. Semeno je nutno uchovávat pod vodou. Přepíchané semenáčky se pěstují ve vodě v hloubce …
Květiny venkovní
SEMPERVIVUM L. – NETŘESK
Nízké rostliny s masitými lístky seskupenými v přízemní růžici. Některé druhy jsou domácí u nás, jinak většinou pocházejí z Pyrenejí a Alp. Květy sestavené v mnohoramenných vrcholících na vyšší lodyze vyrůstají ze středu růžice. Rozkvétají červeně nebo žlutě v červnu až září. Jsou nepostradatelné do skalek, na zídky a na výslunné svahy, kde se uplatňují po celý rok. V každé i sebechudší půdě se rychle rozrůstají. V kultuře se většina druhů snadno kříží a vzniká tak velké množství často velmi …
HOSTA TRATT. (SYN. FUNKIA DŮM.) – BOHYŠKA
Nízké trvalky z Číny a Japonska; mají význam spíše jako listnaté rostliny, ač některé z nich velmi pěkně kvetou. Listy jsou velké s nápadnou nervaturou, zelené a u některých variet bíle nebo žlutě pestré. Četné světle fialové květy v jednostranných hroznech se objevují v červenci až srpnu. Velkolisté druhy se vysazují do skupin a do trávníků, druhy malolisté a pestrolisté na obruby, podél cest nebo do skupin. Některé pestrolisté druhy se dají velmi dobře rychlit. Nejlépe se daří v dobré, …
HEMEROCALLIS L. – DENIVKA
Oblíbené trvalky, domovem v mírném pásmu Asie. Mají dužnaté kořeny a dlouhé úzké mečovité nebo trávovité listy. Květy liliovité, žluté až oranžové, v okoličnatém hroznu. Jsou nenáročné, daří se v každé lepší zahradní půdě, je-li jen trochu vlhká, a to na výsluní i v polostínu. Nejhezčí jsou starší dobře urostlé rostliny. Množí se dělením trsů na jaře nebo semenem ihned po uzrání. Dobře se vyjímají ve skupinách, záhonech nebo ojediněle v trávníku, zvláště v blízkosti vody. Jsou vhodné i k …
TAGETES L. – AKSAMITNÍK (AFRIKÁN)
Jsou to nenáročné letničky mexického původu, vysoké i nízké, s květy žlutými, oranžovými a žlutohnědými. Listy jsou jemně stříhané, lichozpeřené. Všechny druhy se vysévají do pařeniště v dubnu a v druhé polovině května na slunné stanoviště, nízké na 15 – 25 cm, vysoké na 40 – 50 cm. Kvetou bohatě celé léto a jsou silně aromatické.
Z nižších druhů je důležitý T. patula L. – aksamitník odstálý, který je keříčkovitý, 40 – 50 cm vysoký, květ má střední terč značně …
SALVIA L. – ŠALVĚJ
Jedna z nejrozšířenějších a nejnápadnějších letniček; má krásné a bohaté květenství, kvete od června do podzimu. Druh S. splendens KER. et GAWL. – šalvěj zářivá, který je nápadný ohnivou barvou hroznatých květů. Jedna z hlavních skupinových letniček, již množíme buď řízkováním přezimovaných matek, nebo výsevem v březnu do truhlíčků; později přepichujeme a pak vsazujeme do hrnků, z nichž se vysazuje přímo na stanoviště, do sponu asi 25 až 30 cm. Klíčí za 7 – 14 dnů, semeno podržuje klíčivost 2 …
PHLOX L. – PLAMENKA (LETNÍ PLAMÉNEK)
Působivá letnička na obruby záhonů i do skupin k řezu a k pěstění v hrnkách. Množí se výsevem do pařeniště v březnu až dubnu, brzy se přepichuje av polovině května se vysadí na slunné stanoviště do výživné, nepříliš ulehavé půdy, asi na 15 – 25 cm od sebe. Klíčí za 7 – 10 dnů, semeno podržuje, klíčivost 2 až 3 roky; 1 g obsahuje asi 500 semen. Jednoletý je pouze druh P. drummondii HOOK., z Texasu, 25 – 40 cm …
ÚRAZNÍK POLOŽENÝ
Tvoří nizounké, svěže zelené polštářky s drobounkými bělavými kvítky. Používá se ho k osazování větších ploch, při úpravě rodinných hrobek a v lázeňských parcích. Množí se dělením trsů z jara. Aby neprosychaly, přihnojujeme je z jara prosypáním jemnou pařeništní zeminou.…
PILEA L.
Ze 300 druhů, které rostou v teplém zemském pásmu, se daří u nás přes léto venku jako nízká kobercová a obrubová rostlina pouze Pilea muscosa LDL. Pochází z Jižní Ameriky. Dorůstá výšky jen asi 12 – 15 cm, má drobounké zelené eliptické lístečky a stejnobarevné nenápadné kvítky. Množí se nejlépe řízky. Přes zimu vyžaduje poloteplý skleník a sušší stanoviště, jinak snadno vyhyne. Nejlépe se daří ve směsi drnovky, kompostní zeminy a písku.…
PELARGONIUM ZONALE AIT. – ČAPÍ NŮSEK
Z forem vysazovaných pro okrasný list vysazujeme do koberců Pelargonium zonale „Mac Mahon“ se zlatožlutým listem s červenohnědou kresbou. Květ je růžový, a proto se může rostlin použít i pro koberce kvetoucí a kombinované.…